معاون اداره کل نظارت بر فراورده های غذای سازمان غذا و دارو از ضرورت جایگزین نمودن نان صنعتی بجای سنتی گفت و از انجام اقدامات برای ارتقای کیفیت نان خبر داد.

معاون اداره کل نظارت بر فراورده های غذای سازمان غذا و دارو در گفتگو با ایفدانا  عنوان کرد: یکی از ایده ئالهای  این سازمان برای ارتقای سلامت، جایگزین نمودن نان صنعتی بجای سنتی  است.

 مهندس سمیره صباح ادامه داد: ما به عنوان یک ارگان نظارتی در پی آن هستیم که در ابتدا این رویکرد را به باور مردم برسانیم  تا  مطمئن شوند که این اقدام به سود سلامتی آنهاست  به همین دلیل  تا زمانی که از رسیدن به این خواسته مطمئن نشویم از تلاش خود برای  ارتقای سلامت نان های سنتی  دست بر نمی داریم.

وی در توضیح بیشتر تصریح کرد: نانهای سنتی که تحت عنوان نان مسطح در سراسر جهان شناخته می شوند به انواع نامها مثل تورتیلا، بالادی،کیسرا، شمسی، پیتا، فوکاسیا، چاپاتی، نان تنور، دوسای و در ایران  سنگگک، لواش، تافتون و بربری از محصولات کشاورزی مختلفی مثل سیب زمینی، چاودار، جو، ذرت، برنج، گندم و غلات دیگر تهیه می شود و لزوما مختص ایران نیست مشهور بودن پیتزا، و اخیرا تورتیلادر آمریکا، کانادا، اروپا، استرالیا و سایر کشورها نشانه بارزی از روشن بودن ارزش اقتصادی آینده این نانها و همه نانهای مسطح طبیعی است.

این مقام مسئول در  اداره کل نظارت بر فراورده های غذایی همچنین بیان داشت: در اینکه نان به عنوان مهمترین منبع تامین کننده انرژی و پروتئین بسیاری از مردم جهان و ایران مطرح است و اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست کما اینکه  مبتنی بر آمار تعداد افرادی که در سطح جهان انواع مختلف نانهای مسطح سنتی را مصرف می کنند چیزی حدود 1.8 میلیون نفرتخمین زده می شوند لذا سازمان غذا و دارو  برای بالا بردن دقت در  نظارت بر این قوت غالب کشور، تدوین ضوابط بهداشتی و فنی در نانواییها را آغاز کرده است.

مهندس صباح  با اشاره به اینکه غنی سازی آرد به عنوان یکی از مهمترین برنامه های سازمان غذا و دارو  در حال اجراست؛ از تلاش در جهت بالابردن کیفیت آرد تولیدی به عنوان یکی دیگر از اهدف سلامت بنیان سازمان غذا و دارو نام برد که موجب می شود از مصرف جوش شیرین و جوهر قند در نان توسط  برخی  نانوایان جلوگیری بعمل آید.

معاون اداره  کل نظارت بر فراورده های غذای سازمان غذا و دارو در پایان  کاهش نمک در نان و ضرورت بازنگری در شیوه پخت  را به عنوان دو رکن تعیین کننده در ارتقای کیفیت نان بر شمرد و آن را ضرورتی ناگزیر دانست.
کد خبر 4a9b3c8aa1354eeca5da5e0f693a7894

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =