صنایع غذایی> دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر گفت: هفته گذشته به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد دادم تا با واردات 150 هزار تن شکرخام برای ذخایر استراتژیک فعالیت کارخانه‌های غیرفعال تصفیه شکرخام مجدد آغاز شود.

بهمن دانایی در مورد دلیل تعطیلی کارخانه تصفیه شکر ورامین گفت: ماده اولیه این کارخانه شکرخام است و با توجه به محدودیت واردات شکرخام در راستای حمایت از تولید داخل، کارخانه تصفیه شکر ورامین با کمبود ماده اولیه برای ادامه فعالیت مواجه شده است.

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر با بیان اینکه 5 کارخانه تصفیه شکر در کشور موجود است، افزود: بقیه کارخانه‌های تصفیه شکر در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند، اما ممکن است با ادامه روند ممنوعیت وارد شکر با کمبود ماده اولیه و قطع فعالیت مواجه شوند.

وی در پاسخ به این سؤال که تا پایان خرداد قرار است، بیش از 300 هزار تن شکر خام به کشور وارد شود، آیا این شکرهای وارداتی در اختیار کارخانه‌های تصفیه شکر‌خام قرار می‌گیرد، گفت: خیر، مجوز شکر وارداتی بر اساس سهمیه‌بندی به کارخانه‌های چغندری و نیشکری تعلق دارد، تا از سود واردات آن مابه‌التفاوت قیمت عرضه شکر به بازار با قیمت مصوب، تأمین و جبران شود.

دانایی در پاسخ به این سوال که برای حل مشکل این کارخانه‌ها چه اقدامی انجام شده است، گفت: سال گذشته مقرر شد تا 300 هزار تن شکرخام برای ذخایر استراتژیک توسط شرکت بازرگانی دولتی به کشور وارد شود که فقط 150 هزار تن آن وارد شد.

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر تصریح کرد: در راستای فعالیت کارخانه‌های تصفیه شکر و به پیشنهاد اینجانب سال گذشته 150 هزار تن شکر وارداتی ذخایر استراتژیک برای تصفیه در اختیار کارخانه‌های تصفیه شکر قرار گرفت.

وی بیان داشت: با توجه به مشکلاتی که برای کارخانجات تصفیه شکر پیش آمده هفته قبل پیشنهاد واردات 150 هزار تن باقی‌مانده شکرخام ذخیره استراتژیک را به وزارت جهاد کشاورزی ارائه دادم تا در صورت واردات، این شکر در اختیار کارخانه‌های تصفیه شکر قرار گیرد.

دانایی با بیان اینکه در مجموعه کارخانه‌های چغندری و نیشکری و همچنین تصفیه شکر خام ظرفیت تبدیل 5 میلیون تن شکر خام به سفید را دارند، گفت: نیاز داخلی به مصرف شکرسفید حدود 2 میلیون تن است، بنابراین خود به خود کارخانه‌های کشور با کمتر از نیمی از ظرفیت خود کار می‌کنند.

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر با بیان اینکه چندی پیش وزیر جهاد کشاورزی موافقت خود را با ورود موقت شکر برای صادرات مجدد اعلام کرد، گفت: در صورت تحقق این امر تعدادی از کارخانه‌ها می‌توانند فعالیت کنند و یا ظرفیت غیرفعال خود را به راه‌اندازند.

منبع:فارس
کد خبر 4d64c95ce81f4e1f85755329463fe5f3

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =