صنایع غذایی> کارخانه های تصفیه شکر از طریق سازوکارهای وزارت جهاد کشاورزی می توانند شکر خام مورد نیاز خود را تامین کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،در پی انتساب وقفه تولید برخی کارخانه های تصفیه شکر به اعمال سیاست ممنوعیت واردات شکر از سوی وزارت جهاد کشاورزی در برخی رسانه ها، مدیر کل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارتخانه با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: کارخانه های تصفیه شکر از محل ظرفیت ورود موقت می توانند با هماهنگی گمرک، شکر خام تهیه کرده و پس از تصفیه به کشورهای دیگر صادر کنند.
دکتر سید جمال مدرسی افزود: وزارت جهاد کشاورزی به منظور حمایت از کارخانه های تصفیه شکر از سال گذشته اجازه ورود موقت شکر خام برای تصفیه و صادرات مجدد،مشروط بر عدم توزیع آن در بازارهای داخلی را داده است.
مدرسی با اشاره به یکی دیگر از ساز و کارهای وزارتخانه در حمایت از کارخانه های تصفیه شکر،اظهار داشت: هر ساله مقداری شکر برای تامین ذخایر راهبردی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران وارد و ذخیره سازی می شود که برای حمایت از کارخانه های تصفیه شکر،وزرات جهاد کشاورزی مقرر کرد این شکر به صورت خام وارد و بین این کارخانه ها بر اساس ظرفیت شان توزیع و شکر تصفیه شده به شرکت بازرگانی دولتی تحویل داده می شود.
وی خاطر نشان کرد: کارخانه تصفیه شکر خام و قند سازی کرج، سال گذشته 30 هزار تن شکر خام از شرکت بازرگانی دولتی دریافت کرده است.
مدرسی تصریح کرد: ما طی نامه ای از انجمن تصفیه کنندگان شکر خواسته ایم این کارخانه ها را بر اساس ظرفیت پروانه شان به انجمن صنفی قند و شکر معرفی کند تا شکر خام مورد نیاز خود را ماهانه از کارخانه های قند و شکر تامین کنند.
وی با بیان این که به منظور حمایت از تولید داخلی از سال 93 تنها کارخانه های قند و شکری که محصولات چغندرقند و نیشکر کشاورزان را خریداری می کنند به تناسب خرید مجاز به واردات شکر هستند، گفت: کارخانه های تصفیه شکر مجاز به واردات شکر سفید نیستند.
بنابراین گزارش، با اتخاذ سیاست و برنامه های حمایت از تولید داخلی وزرات جهاد کشاورزی در قالب تامین نهاده های مناسب و با کیفیت مثل بذر، کود، مکانیزاسیون،تسهیلات و توسعه کشت نشایی و پاییزه و همچنین افزایش نرخ خرید تضمینی و اعمال ممنوعیت واردات بی رویه شکر سفید، با تلاش کشاورزان تولید چغندرقند از 2.7 میلیون تن به 5.7 میلیون تن رسید و میزان تولید شکر حاصل از چغندرقند و نیشکر از حدود یک میلیون و 100 هزارتن در سال 92 با رکوردی بی سابقه به بیش از یک میلیون و 500 هزارتن در سال 94 افزایش یافت.
همچنین با اعمال سیاست های ممنوعیت واردات در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی، میزان واردات شکر از یک میلیون 579 هزارتن در سال 92 به 521 هزارتن در سال 94 کاهش یافته است.

ضریب خوداتکایی کشور در تولید شکر حدود 70 درصد برآورد می شود.
کد خبر 97d6d9407d5a422385ec7228441c3af5

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سید محمد علوی ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۶
    1 0
    خواهشمند است در خصوص نظرات گمرک نیز در مورد واردات موقت پرسش به عمل آورید چون گیر واردات موقت در اصل گمرک می باشد نه جهاد کشاورزی . و تعداد زیادی درخواست واردات موقت شکر خام همین الان در گمرک ایران موجود است که با هیچ کدام موافقت نشده است و از نظر گمرک غیر اجرایی می باشد و هیچ همسویی از جانب این دو سازمان وجود ندارد . البته این عدم موافقت صرفاً در مورد شکر خام و سفید می باشد و برای سایر محصولات نمی باشد . با تشکر سید محمد علوی