صنعت نیمه جان آسیابانی را نجات دهید

مواد غذایی> اگر فکری به حال صنعت آسیابانی کشور نشود با ورشکستگی این صنعت مواجه می شویم و باید آرد و نان را هم وارد کنیم.

وحید حیدری، مدیر عامل شرکت آرد والسی مطهر اسفراین در گفتگو با پایگاه خبری اقتصادغذا «فودپرس» با بیان اینکه در سال 96 و97 صادر کننده مرغ و تخم مرغ و جوجه یک روزه بودیم اما در سال 1400 وارد کننده این محصولات شدیم، گفت: کارخانجات آرد از سال 1400 در زیان بودند و با  وعده های  وزیر کشاورزی فعالیت خود را به سختی ادامه دادند که البته هیچ کدام از آن وعده ها نیز تحقق نیافت.
این کارشناس صنعت آرد اضافه کرد : با  افزایش حقوق و تورمی که در سال 1401 اتفاق افتاده ، هر کارخانه به طور متوسط ماهانه ده میلیارد ریال زیان دارد و  این از توان کارخانجات خارج است.
وی با بیان اینکه متاسفانه عدم قیمت گذاری صحیح و دستوری طی سالهای 93 تا به امروز باعث شده کارخانجات نتوانند نسبت به ارتقاءتکنولوژی و ترمیم خطوط تولید خود اقدام کنند، گفت: این امر منجر به  تنزل کیفیت آرد های تولیدی و عدم رقابت با کشور های همسایه شده است.
حیدری اضافه کرد : بدلیل اینکه از سال 1393 تا امروز، دولت نمیخواست قیمت نان را گران کند ، نرخ آرد را هم ثابت نگه داشته است و همه ساله جهت ترمیم و جبران هزینه کارخانجات آرد نسبت به افزایش نرخ سبوس اقدام می کرده که امسال این کار را نیز انجام نداده است .

وی توضیح داد :در سال 1400 در جلسه ستاد تنظیم بازار مصوب شد که پس  از افزایش نرخ شیر، قیمت سبوس نیز براساس مکانیزم عرضه و تقاضا  فروخته شود ودر آنالیز قیمت شیر، متوسط نرخ سبوس 4000 تومان در نظر گرفته شد.
حیدری ادامه داد: این مصوبه در دولت آقای روحانی ابلاغ شد اما متاسفانه بعداز گرفتن سکان هدایت وزرات کشاورزی توسط دکتر ساداتی نژاد، مافیای سبوس توانستند به بهانه خشکسالی و حمایت از دامدار قیمت سبوس را به قیمت 14000 ریال برگردانند.
وی افزود: بعداز اعتراض کارخانجات آرد،   وزیر جهاد کشاورزی، کارخانجات را به سازمان برنامه ارجاع دادند که آقای میر کاظمی نیز در نامه ای در مورخ 21/06/1400 به آقای دکتر سادتی نژاد اعلام کردند که در بودجه 1400 امکان پرداخت هیچگونه یارانه ای به کارخانجات آرد وجود ندارد و اگر تصمیم بر برگشت قیمت سبوس به 14000 ریال باشد، قیمت شیر و 10 محصول لبنی هم باید کاهش یابد که متاسفانه سبوس ارزان شد و شیر ومحصولات لبنی ارزان نشد .
این فعال صنفی ادامه داد: آقای ساداتی نژاد وقتی از سازمان برنامه مایوس شد به معاونت خود در بازرگانی داخلی نامه زد که مابه التفاوت قیمت 14000 ریال سبوس تا 4000 ریال (آنالیز شیر ) هر ماهه با صدور حواله سبوس به کارخانجات از منابع داخلی و در اختیار پرداخت شود که معاونت مربوطه نیز از این کار سر باز زد.
حیدری با اشاره به تحت فشار قرار گرفتن تولید کنندگان گفت: متولیان امر در وزرات جهاد یا پنبه در گوش دارند و یا آنقدر از این صداها شنیده اند که دیگر برایشان عادی است اگر ظرف روزهای آینده فکری به حال این صنعت نشود این صنعت از بین خواهد رفت.

کد خبر 52721

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =