زمان درست غذا خوردن برای جلوگیری از پیری زودرس

زمان درست غذا خوردن یکی از نکات مهمی است که به آن بی توجهی می شود و غذا خوردن در زمان اشتباه باعث مشکلاتی جبران ناپذیر مانند پیری زودرس می شود.

 وقتی که زندگی تان پر مشغله می شود، شاید سخت باشد که برنامه ریزی دقیقی داشته باشید و بتوانید به موقع غذا بخورید، زیرا احتمالاً وقت آزاد کمی دارید؛ حتی ممکن است تایم وعده غذایی شما تا انتهای روز به تاخیر بیفتد و مجبور باشید قبل از این که بخوابید، فقط مقداری شکم تان را سیر کنید. اشتباه همین جاست که شما شام را دیروقت می خورید،  در تکمیل تمام آن مطالب باید بگوییم، این عادت مخرب نه تنها باعث می‌ شود که در طول روز گرسنه باشید، بلکه مطالعات اخیر در ژورنال های علمی بین المللی نشان می دهند که باعث پیری زودرس و از بین رفتن زیبایی چهره نیز خواهد شد.

محققان دانشگاه تگزاس در این باره روی حیوانات تحقیق کرده اند؛ فرقی نداشت که این حیوانات چقدر گرسنه بودند، در هر صورت رژیم غذایی با کالری محدود در زمان های خاصی به آن ها داده شد. متوجه شدند حیواناتی که در طول روز غذا می خورند، ۲۰ درصد طول عمر بیشتری نسبت به حیواناتی دارند که هر زمان از روز و هر جا که دل شان بخواهد، بدون برنانه غذا می خورند؛ یعنی برنامه ریزی دقیقی ندارند.

اثرات دیر و زود خوردن شام

بعضی از متخصصان در این زمینه نیز گفته اند زمانی که شما زودتر غذا می خورید، بدن تان تایم بیشتری دارد تا غذا را گوارش و هضم کند و از آن به عنوان سوخت و انرژی در طول روز استفاده نماید. از طرفی وقتی که خیلی دیر غذا می خورید، بدن سعی دارد که این غذا را وقتی که خواب هستید هضم و گوارش کند که باعث ایجاد مشکلاتی مانند سوء هاضمه و رفلاکس اسید معده می شود. آن ها همچنین اشاره کرده اند که ساعت طبیعی بدن یا ریتم شبانه روزی بدن از طریق آزاد شدن هورمون های خاصی تنظیم می شود که تحت تاثیر زمان و تاریخ غذا خوردن شما است.

آن ها همچنین اشاره کرده اند که ریتم شبانه روزی بدن همان ساعت درونی بدن است و هنگامی که ما هوشیار یا خواب آلود هستیم، تنظیم می شود و تحت تاثیر نور و تاریکی، غذا، ورزش، استرس و... قرار می گیرد.

در نهایت بسیار مهم است به این نکته توجه کنیم؛ وقتی که شب ها دیر شام می خوریم و تایم غذا خوردنمان نزدیک به تایم خواب می شود؛ یعنی ریتم شبانه روزی بدن مان را به هم می زنیم و خوابیدن برایمان سخت می شود. همین ممکن است باعث نوسانات خواب شود و مشکلات سلامتی مانند چاقی، بیماری قلبی و دیابت را هم به وجود بیاورد.

منبع:ایسکانیوز

کد خبر 52816

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =