بازار سیاه و رانت بزرگ برای دارندگان روغن پالم

در حالی که قیمت انواع روغن های نباتی در بازار جهانی کاهش یافته است وزارت جهاد کشاورزی در اقدامی سوال برانگیز قیمت روغن پالم را در ایران افزایش داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا «فود پرس»، نحوه تصمیم گیری در وزارت جهاد کشاورزی به ویژه در سال های اخیر جای بحث های کارشناسی مفصل دارد که نتایج آن را به ویژه بعد از اجرای قانون تمرکز وظایف در بازار مصرف و به ویژه کالاهای اساسی می توان مشاهده کرد. اما در همین شرایط  نیز و پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم و اصلاحات اخیر در بخش مدیریت بازرگانی باز هم شاهد تصمیمات عجیب و سوال برانگیز دراین بخش هستیم.
در همین راستا و در حالی که قیمت انواع روغن نباتی در بازار جهانی نسبت به گذشته نزولی است و این قیمت ها نیز اخیرا از سوی همین وزارتخانه کاهش یافته و اصلاح شده است اما تصمیم اخیر این وزراتخانه در خصوص افزایش قیمت روغن پالم جای سوال دارد.
تصمیم به افزایش قیمت روغن پالم در حالی اتخاذ شده که قیمت روغن پالم مالزی از ۹۶۲ یورو/ تن در اردیبهشت ماه به به ۸۵۰ یورو/ تن کاهش یافته است اما در کمال تعجب قیمت اعلامی از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران بر اساس تصمیم وزارت جهاد کشاوری نشان می دهد که قیمت روغن پالم از ۳۸۰ هزار ریال به ۴۱۰ هزار ریال افزایش یافته است!
این تصمیم عجیب در کنار عدم تخصیص ارز برای واردات روغن پالم رسوبی بخش خصوصی در بنادر، عدم اصلاح سود بازرگانی و موجودی روغن پالم برخی شرکت ها باعث شده تا با کاهش محصول در بازار، قیمت روغن پالم در بازار غیر رسمی به شدت افزایش یابد.
 

کد خبر 54013

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =