تناقض‌گویی ۲ دستگاه در مورد محموله گوشت وارداتی که راهی کارخانجات سوسیس و کالباس شد + اسناد

در حالی که سازمان دامپزشکی علت عدم ترخیص محموله گوشت در بندر شهید رجایی را به تشریفات گمرکی مرتبط دانسته بود، طبق اعلام گمرک بعد از صدور مجوز دامپزشکی محموله مذکور ترخیص شده است.

ترخیص با تاخیر یک ساله محموله گوشت برزیلی که ظاهرا عازم کارخانجات سوسیس و کالباس شده حواشی را در مورد واقعیت ماجرا  در پی داشته است.

گفتنی است، محموله مذکور پس از معطلی ۱۱ ماهه از زمان تخلیه تا صدور قبض انبار نهایتا در تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ به گمرک اظهار و پس از ۲۰ روز معطلی جهت دریافت اجازه ترخیص از دامپزشکی نهایتا در تاریخ ۱۴۰۱/۱۲/۱ از سوی سازمان دامپزشکی کشور نمونه برداری شد.

دامپزشکی: واردکننده به دلیل تحریم در تکمیل مدارک بازرگانی مشکل داشت

سازمان دامپزشکی طی بیانیه ای اعلام کرده، ️با توجه به مشکلاتی که شرکت واردکننده به دلایل شرایط تحریم در تکمیل مدارک بازرگانی خود داشت، موفق نشده بود طی فرآیند قانونی و عرفی، داده‌های مورد نیاز کالا را به گمرک اظهار کند. فرآیند تکمیل این مدارک تا حدود سه ماه پیش طول کشید. این روند باعث شده بود که محموله گوشت شامل تاخیر یا دموراژ در گمرک شهید رجایی هرمزگان شود.

با توجه به پیگیری شرکت واردکننده به‌عنوان یکی از شرکت‌های باسابقه و خوشنام در واردات گوشت، با پیگیری ما و همکاری دستگاه قضایی (کسب اجازه از دادستانی استان هرمزگان)،   ترتیبی اتخاذ کردیم که این محموله با وزنی بالای ۱۰۰ تن، برای مصرف در کارخانه‌های فرآورده‌های گوشتی ترخیص شده و این سرمایه ملی دور ریخته نشود.

تناقض‌گویی ۲ دستگاه در مورد محموله گوشت وارداتی که راهی کارخانجات سوسیس و کالباس شد + اسناد

سخنگوی دامپزشکی: مشکلات واردکننده با گمرک، عامل معطلی محموله بود

از سوی دیگر سخنگوی سازمان دامپزشکی گفته بود، بعد از یکسال و به دلیل مشکلاتی که شرکت‌ واردکننده با گمرک داشت بالاخره دستور ترخیص آنها داده شد. سازمان دامپزشکی نیز مجدد هفته گذشته نمونه برداری و آزمایش‌های لازم را انجام داد و بنابراین می‌توان گفت هیچ مشکلی وجود ندارد و گوشت‌ها سالم هستند.

گمرک: تعلل در خروج کالا، مربوط به تعلل در صدور مجوز دامپزشکی بود

از سوی دیگر بر اساس اعلام گمرک ایران، دلیل عدم ترخیص محموله ۱۱۰ تنی گوشت، معطلی ۱۱ ماهه صاحب کالا در  صدور مجوز دامپزشکی در چند ماه گذشته بود. در واقع در تاریخ ۱۴۰۲/۴/۲۵ پس از ورود دادستانی به این موضوع، سازمان دامپزشکی اجازه ورود این محموله را  تایید نمود و اجازه ترخیص داده شد.

تناقض‌گویی ۲ دستگاه در مورد محموله گوشت وارداتی که راهی کارخانجات سوسیس و کالباس شد + اسناد

بر این اساس در حالی که سازمان دامپزشکی علت عدم ترخیص محموله گوشت در بندر شهید رجایی را به تشریفات گمرکی مرتبط دانسته بود، طبق اعلام گمرک و مستندات موجود که تصویر ان در بالا قابل مشاهده است، بعد از صدور مجوز دامپزشکی محموله مذکور ترخیص شده، یعنی مشکل اصلی عدم ترخیص مربوط به عدم صدور مجوز دامپزشکی بوده است.

گمرک: در مورد مطالب خلاف واقع میتوانیم اقدام قانونی انجام دهیم!

لازم به ذکر است، بعد از مطرح شدن این حواشی و اظهارات متناقض  گمرک ایران طی بیانه ای به موضوع واکنش نشان داده و تاکید کرده، در خصوص انتشار و نقل هر گونه مطلب خلاف واقع، علاوه بر شفاف سازی موضوع با ارائه مستندات لازم،  حق خود را برای پیگیری و اقدام  قانونی از طریق مراجع ذیصلاح محفوظ می‌دارد. / تسنیم

کد خبر 54139

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =