۸۴ هزارتن دانه‌ روغنی خریداری شد/ پرداخت ۴۰ درصد از مطالبات کشاورزان در روزهای آتی

دبیر انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران گفت: از مجموع ۹ استان کشور تاکنون ۸۴ هزار تن دانه روغنی خریداری شده است. همچنین۶۰ درصد مطالبات کشاورزان پرداخت و ۴۰ درصد مابقی نیز روزهای آینده پرداخت می‌شود.

محمد جعفری با بیان اینکه بعد از مصوبه شورای قیمت گذاری و سیاست‌های حمایتی محصولات کشاورزی در ۵ اسفند ۱۴۰۲ مقرر شد که بخش خصوصی نسبت به خرید دانه‌های روغنی تولید داخل اقدام کند، گفت: در این راستا شرکت‌های روغن کشی، روغن نباتی و واردکنندگان کنجاله برنامه‌ریزی های لازم را برای خرید دانه‌های روغنی تولید داخل انجام دادند و با اعلام نسبت‌های معافیت خرید توسط وزیر جهاد کشاورزی از اواسط فروردین ماه سال جاری آغاز شد.

وی افزود: تاکنون ۸۰ هزار تن دانه روغنی از استان‌های خوزستان، ایلام، سیستان و بلوچستان و کرمان توسط بخش خصوصی خریداری و ۶۰ درصد وجه کشاورزان معادل ۱.۶ همت نیز به حساب کشاورزان واریز شده است.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغنکشی تصریح کرد: در ۵ استان مازندران، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، قم و تهران نیز خرید دانه‌های روغنی آغاز و مجموعا ۴۰۰۰ تن خریداری شده است.

به گفته وی تاکنون در کل کشور ۸۴ هزار تن دانه روغنی توسط ۷ شرکت بخش خصوصی خریداری شده است.

وی با بیان اینکه اگر بتوانیم از ظرفیت بخش خصوصی در توسعه کشت استفاده کنیم ضریب خوداتکایی در روغن و کنجاله افزایش می‌یابد، گفت: اگر دولت پای کار باشد قطعا توسعه کشت را در کشور خواهیم داشت.

جعفری در پایان در پاسخ به این سوال که با چه قیمتی خریدها انجام می‌شود؟ گفت: قیمت خرید تضمینی کلزا بر اساس مصوبه شورای قیمت‌گذاری کیلویی ۳۵ هزار تومان است./ ایسنا

کد خبر 54905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =