مواد غذایی> مدیرکل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت از صادرات بیش از دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری صنعت غذای کشور در سال گذشته خبرداد.

مهدی صادقی نیارکی در مصاحبه با رادیو اقتصاد به وجود 11 هزار بنگاه در حوزه صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی در ایران اشاره کرد و افزود: این تعداد 15 درصد مجموع صنعت ساخت کشور را به خود اختصاص داده اند که بخش عمده ای از این صنایع کوچک و متوسط هستند.

وی همچنین با اشاره به اینکه عمده صنایع در این حوزه غیر دولتی و خصوصی هستند، اظهارداشـت: بهره وری و توان مدیریت در این بنگاهها از سطح قابل قبولی برخوردار بوده و در عین حال صادرات مناسبی نسبت به سایر رشته ها فعالیت ها دارند.

وی بر لزوم توسعه صادرات در حوزه صنعت غذا، دارو، لوازم بهداشتی و آرایشی در کشور تاکید کرد و افزود: در حال حاضر ظرفیت سازی مناسبی در تمامی حوزه ها انجام شده است.

صادقی نیارکی تصریح کرد: برای مثال در صنعت غذا 100 میلیون تن ظرفیت سازی انجام گرفته اما خیلی از این واحدها با ظرفیت پائین در حال تولید هستند. تولید در مقیاس پایین و غیر اقتصادی موجب افزایش هزینه های بنگاههای تولیدی می شود.

وی تاکید کرد: وقتی دخل و خرج واحدی ناتراز و همخوانی نداشته باشد در زمینه تحقیق، توسعه و بازاریابی موفق نخواهد بود.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: صنایع کوچک نقش برجسته ای در احیا و پویایی صنایع بزرگ هر کشوری دارند بنابراین دولت باید با جدیت هرچه تمامتر از این صنایع حمایت کند ناگفته واحدهای تولیدی که به توسعه صادرات غیر نفتی کمک کنند در اولویت حمایت های دولت هستند.

وی در ادامه عوامل موثر بر تعطیلی بنگاههای اقتصادی را مدیریتی ، مالکیتی ، تکنولوژی های قدیمی، بازار نامناسب،واردات بی رویه ، کمبود نقدینگی، مالیات، بیمه و غیره دانست و افزود: در سالی که به نام "اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل" از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است باید گام های جدی در تمامی حوزه ها به ویژه تولید برداشته شود.

صادقی نیارکی همچنین به صدور مجوز200 واحدی صنعت ماکارونی در سال های گذشته در کشور اشاره کرد و اظهار داشت : نیازی به این تعداد مجوز در صنعت ماکارونی نبود خیلی از این واحدها هم اکنون با ظرفیت پائین و تکنولوژی های خیلی قدیمی در حال تولید هستند.

وی گفت: بسیاری از واحدهای تولیدی کوچک، متوسط و متوسط از مشکلات ساختاری از قبیل نداشتن نیروی انسانی ماهر ، بازار فروش ، تامین مواد اولیه، سرمایه در گردش، تکنولوژی قدیمی و ... رنج می برند.

این مقام مسئول در وزارت صنعت بیان داشت: پروسه صدور مجوز کسب و کار در کشور بسیار طولانی است از این رو برای توسعه سرمایه گذاری و رونق تولید توجه به بحث مقررات زادیی و رفع موانع تولید، تامین مواد اولیه با قیمت مناسب، تسریع پروسه صدور مجوزها ، تامین نقدینگی با نرخ منطقی و... ضروری به نظر می رسد.

وی در ادامه از ارائه هفت هزار و 500 بنگاه تولیدی در تمامی رشته فعالیت ها که اغلب واحدهای کوچک و متوسط هستند به قرار گاه اقتصاد مقاومتی خبر داد و افزود: اقتصاد مقاومتی تنها راه برون رفت کشور است.

صادق نیارکی یادآورشد: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته امید می رود تراز صادرات حوزه صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی کشور در سال 95 مثبت شود.
کد خبر 5f9dfaa65af4440ead4db2b401e681f9

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =