۰ نفر
۱۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۰
مواد غذایی> رییس اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخم‌گذار از کاهش بیش از 50 درصدی قیمت تخم‌مرغ در بازارهای صادراتی مانند عراق پس از بازگشایی مجددشان خبر داد.

رضا کاظمی اظهار کرد: صادرات تخم‌مرغ به عراق آزاد شد اما در روزهای ابتدایی تاجران عراقی قیمت تخم‌مرغ ایران را به کیلویی حدود 3000 تومان کاهش داده‌ بودند در حالی که پیش از شایعه ناشی از شیوع آنفلوآنزای مرغی در ایران، تخم‌مرغ کیلویی 7000 تومان به عراق صادر می‌شد.

وی افزود: پس از این وضعیت که مشتریان عراقی تصور می‌کردند پس از آزادسازی تجارت ایران و عراق در زمینه محصولات پروتئینی، تخم‌مرغ ایرانی در بازارشان سرازیر می‌شود که بازار صادراتی تخم‌مرغ کنترل و محدود شد و باعث شد قیمت این محصول در بازار عراق به کیلویی حدود 3500 تومان برسد.

رییس اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخم‌گذار تصریح کرد: با توجه به ارتباط و تعامل مثبت دو کشور ایران و عراق به نظر می‌رسد سفارت‌خانه‌های دو کشور باید در زمینه بهبود وضعیت بازار صادراتی تخم‌مرغ همکاری بیشتری داشته باشند.

به گفته کاظمی بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته از هزینه‌های تولید و قیمت تمام شده منطقی تخم‌مرغ، در شرایط کنونی هر کیلو گرم از این محصول در بازارهای صادراتی مانند عراق نباید کمتر از 4800 تا 4900 تومان باشد.

صادرات تخم‌مرغ ممنوعه ترکیه به عراق به نام اوکراین!

وی اظهار کرد: از آنجا که صادرات محصولات پروتئینی از ترکیه به عراق به دلیل وجود آنفلوآنزای طیور در این کشور همچنان ممنوع است، تخم‌مرغ از این کشور بارگیری می‌شود و در اربیل عراق با تعویض کارتن‌های بسته بندی به نام تخم مرغ اوکراین به بازار عراق وارد می‌شود.

رییس اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخم‌گذار تصریح کرد: شیوع آنفلوآنزای طیور و شایعات منتشر شده پس از آن در کشور میلیارد‌ها تومان خسارت و زیان به مرغداران وارد کرد که گویا همچنان نیز ادامه دارد.


منبع:ایسنا
کد خبر 6e1463790d784f5a86dceb592765889d

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =