مواد غذایی> ممنوعیت تردد کامیون‌ها، افزایش هزینه‌های حمل و نقل و کاهش عرضه نسبت به تقاضا از دلایل اصلی افزایش قیمت مرغ در ایام نوروز عنوان شد.

در حالی که وزیر جهاد کشاورزی قیمت مناسب برای عرضه مرغ را حدود 7 هزار تومان اعلام کرده اما در روزهای پایانی سال گذشته و حتی در ایام عید نوروز شاهد افزایش قیمت مرغ در برخی نقاط تا 9 هزار تومان بودیم.

این در حالی است که به دلیل تولید مازاد بر نیاز مرغ در سال گذشته شرکت پشتیبانی امور دام از ذخیره‌سازی حدود 150 هزار تن مرغ تا بهمن ماه در سردخانه‌های کشور خبر داده و اعلام کرده بود که این شرکت به تناسب نیاز بازار ،بخشی از مرغ‌های ذخیره شده را به بازار عرضه می‌کند.

براساس این گزارش اگرچه بخشی از مرغ‌های ذخیره‌شده برای کنترل قیمت در بازار توزیع شد،اما علی‌رغم تلاش دولت باز هم جلوی روند افزایشی قیمت‌ها گرفته نشد و قیمت این محصول به حدود 9 هزار تومان رسید.

محمد یوسفی رئیس هیات مدیره انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور امروز قیمت عرضه هر کیلوگرم مرغ را در عمده فروشی‌ها 6200 تومان و در میادین تره‌بار 6900 تومان عنوان کرد.

 ممنوعیت تردد کامیون‌ها عامل افزایش قیمت مرغ

وی در مورد دلایل افزایش قیمت مرغ در ایام نوروز بیان داشت: از آنجا که قسمت عمده مرغ تهران از استان‌های دیگر تأمین می‌شود و همچنین تردد کامیون‌ها در این ایام ممنوع است بنابراین این موضوع تا حدودی بر افزایش قیمت مرغ تأثیرگذار بود به طوری که در برخی روزهای نوروز قیمت مرغ در خرده‌فروشی به حدود 8500 تومان افزایش یافت.

رئیس هیات مدیره انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور همچنین یکی دیگر از علل افزایش قیمت مرغ در ایام نوروز را کمبود این محصول در تهران عنوان و تصریح کرد: از آنجا که بخشی از مرغ تهران از استان‌ها تأمین می‌شود و تقاضای خود استان‌ها نیز در ایام نوروز افزایش می‌یابد بنابراین مرغ کمتری به تهران می‌رسید و همین موضوع دلیل دوم افزایش قیمت مرغ در ایام نوروز بود.

وی با بیان اینکه عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت است، افزود: در روزهای آینده قیمت مرغ روند نزولی خواهد داشت زیرا تقاضا برای خرید کاهش می‌یابد.

مرغ ارزان می‌شود

مهدی یوسف‌خانی رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران نیز از قیمت 7100 تومانی مرغ در خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران در روز جاری خبرداد و گفت: به دلیل افزایش تقاضا در شب عید قیمت این محصول حتی به 9 هزار تومان هم رسید ولی از ابتدای فروردین تا 10 اردیبهشت معمولا روند قیمت کاهشی است.

وی در مورد دلایل افزایش قیمت در ایام نوروز اظهار داشت: در ایام نوروز قیمت‌ها نسبت به روزهای پایانی سال گذشته کاهشی بوده اما به دلیل کاهش عرضه و افزایش حجم تقاضا قیمت‌ها افزایش یافت.

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران از کاهش قیمت‌ها در روزهای آتی خبرداد و گفت: با توجه به کاهش تقاضا پیش‌بینی می‌شود در روزهای آتی هر کیلوگرم مرغ تا 500 تومان روند کاهش داشته باشد.

منبع:فارس


کد خبر 75ebf364256849a990c77461d55b0465

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =