مواد غذایی> تولیدکنندگان مواد غذایی کنسروی و تعدادی از مسئولان، دلیل بخشی از افزایش قیمت محصولات کنسروی را مربوط به کمبود و گرانی ورق حلب عنوان می‌کنند، اما به گفته دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران کمبود ورق حلب نداریم و با افزایش نرخ دلار قیمت آن افزایش داشته است.

در چند هفته اخیر تولیدکنندگان و برخی از مسئولان از کمبود ورق حلب برای بسته بندی مواد غذایی خبر داده‌اند. آن‌ها کمبود و گرانی را دلیل بخشی از افزایش قیمت محصولات غذایی کنسروی می‌دانند.

از جمله این مسئولان عیسی گلشاهی، مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران است  که در نشستی خبری به مناسبت دهه فجر یکی از دلایل گرانی قیمت کنسرو ماهی را کمبود ورق حلب عنوان کرد.

وی گفت: در حال حاضر کارخانه‌های تن ماهی با مشکل کمبود ورق قوطی کنسرو مواجه هستند، همچنان که کارخانه‌ها روغن نیز به دلیل محدودیتی که در تأمین ورق حلب به وجود آمده با چالش‌هایی مواجه شده‌اند.

این سخنان در حالی است که محمد میررضوی، دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران، تاکید دارد که کمبودی در ورق حلب مورد نیاز صنایع کنسروی نداریم.

وی  میزان نیاز سالانه صنایع غذایی کنسروی کشور به ورق حلب را بین 70 تا 75 هزار تن عنوان کرد و افزود: 25 درصد از این نیاز در داخل کشور و 75 درصد آن از طریق واردات تامین می‌شود.

وی ادامه داد: منبع اصلی تامین ورق حلب داخلی توسط یک شرکت بزرگ فولادی و خارجی از کشورهای شرق آسیا است.

میر رضوی کشورهای که از آن‌ها ورق حلب وارد می‌شود را ژاپن، کره و چین برشمرد.

به گفته وی؛ به دلیل مشکلات مبادلاتی در حال حاضر عمده ورق حلب وارداتی مورد نیاز صنایع از کشور چین وارد می‌شود.

میر رضوی مشکل اصلی صنایع کنسروی را نه کمبود در ورق حلب بلکه افزایش ناگهانی قیمت آن در پی بالا رفتن نرخ ارز دانست.

وی تاکید کرد: البته مدتی است با ثبات نرخ ارز شاهد ثبات در قیمت ورق حلب وارداتی هستیم، اما بالا رفتن قیمت این ماده اولیه موجب افزایش هزینه تمام شده و در نهایت قیمت محصولات کنسروی شده است.

منبع:ایلنا
کد خبر 77411ef4c1a841329fbdc4f73a5619d1

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =