صنایع غذایی> اقتصاد غذا - براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تبلیغ خدمات و کالاهای آسیب‌رسان به سلامت از سوی رسانه‌ها ممنوع شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا «فود پرس»، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) پارلمان و در ادامه رسیدگی به لایحه دائمی‌ شدن برخی احکام قوانین برنامه‌های پنج‌‌ساله توسعه جمهوری اسلامی ایران، مواد الحاقی 69 و 70 این لایحه را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند.

به‌موجب مصوبه مجلس، کلیه تصویب‎نامه‎ها، بخشنامه‎ها، دستورالعمل‌ها و همچنین تصمیمات و مصوبات هیات‌های امناء و مراجع و مقامات اجرایی و دستگاه‌های اجرایی به‌استثنای احکام قضایی که متضمن بار مالی برای صندوق‌های بازنشستگی یا دستگاه‌های اجرایی و دولت باشد در صورتی قابل اجراست که بار مالی ناشی از آن قبلاً محاسبه و در قوانین بودجه کل کشور و یا بودجه سالانه دستگاه یا صندوق ذی‌ربط تأمین اعتبار شده باشد و ایجاد و تحمیل هرگونه بار مالی مازاد بر ارقام مندرج در قوانین بودجه سنواتی یا صندوق ذی‌ربط ممنوع می‌باشد.
در غیر این صورت عمل مراجع مذکور در حکم تعهد زائد بر اعتبار است و مشمول پرداخت از سوی دستگاه یا صندوق‌های مربوطه نیست.
دستگاه‌ها و صندوق‌های مربوط مجاز به اجرای احکام مقامات اجرایی و مراجع قوه مجریه که بار مالی آن تأمین نشده، نیستند.
اجرای احکام یادشده فقط در حدود منابع مذکور ممکن است، در هر حال تحمیل کسری بودجه به دولت و دستگاه‌های اجرایی و صندوق‌ها غیرقابل پذیرش می‎باشد. مسئولیت اجرای این بند به‌عهده رؤسای دستگاه‌ها و صندوق‌ها و مدیران و مقامات مربوط است.
همچنین طبق مصوبه مجلس در ماده الحاقی 70 هرگونه تبلیغ خدمات و کالاهای آسیب‌رسان به سلامت براساس تشخیص و اعلام وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی و سازمان استاندارد ایران از سوی همه رسانه‌ها ممنوع است.
رسیدگی به تخلف از این حکم توسط رسانه‌ها در این زمینه به‌عهده سازمان تعزیرات حکومتی است.
تخلف از این حکم مستوجب جزای نقدی به‌میزان 10 برابر هزینه تبلیغ صورت‌گرفته است که پس از اخذ به حساب خزانه‌داری کل‌ کشور واریز می‌شود.

گفتنی است برخی از محصولات صنایع غذایی درلیست کالاهای آسیب رسان قرار دارند.
کد خبر 79eaf1c401ac4332beeaf0c26a08dc91

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =