مواد غذایی> از مجموع ۱۹۰ میلیون تن تولید جهانی آبزیان، حدود یک میلیون تن آن که معادل نیم درصد است، به ایران تعلق دارد که در سال جاری با کاهش روبه‌رو نبوده و همچنان وجود دارد.

دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان آبزیان ایران از رشد ۱۷ درصدی صادرات آبزیان در مقایسه با ایام ژانویه سال گذشته خبر داد و گفت: قبل از ایام کریسمس شاهد صادرات مناسبی در محصولات آبزی به کشورهای مختلف بودیم که این رقم در سال جاری از رشد حدود ۱۷ درصدی برخوردار است.

علی‌اکبر خدایی افزود: مطابق آمار هشت‌ماهه، امسال ارزش صادرات آبزیان ۱۶۱ میلیون دلار برآورد شده است که ۵۸ هزار تن آن مربوط به ماهیان غیرمأکول، ۲۵ میلیون تن مربوط به میگو، ۲۵ میلیون تن کپورماهیان و مابقی را ماهیان تجاری مأکولی تشکیل می‌دهند که به کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای عربی صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: ایران در تولید خاویار پرورشی نیز از رشد مناسبی برخوردار بوده است؛ به‌گونه‌ای که در سال گذشته یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن خاویار پرورشی صادر شد.

کاهش قدرت خرید اروپاییان، یکی از عوامل کندی رشد تولید آبزیان در جهان

خدایی درباره رشد آرام تولید آبزیان در سال ۲۰۱۵ میلادی ادامه داد: شاید کاهش قدرت خرید مردم و به‌دنبال آن کاهش تقاضا باعث شده است که تولید و عرضه آبزیان در بازارهای جهانی از رشد کندی برخوردار باشد.

وی بیان کرد: از مجموع ۱۹۰ میلیون تن تولید جهانی، یک میلیون تن یعنی حدود نیم درصد از این بازار سهم تولیدی آبزیان ایرانی تشکیل می‌دهد که البته در مقایسه با سال گذشته شاهد کاهش محسوسی در این بخش نبودیم.

دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان آبزیان ایران یادآور شد: امسال قیمت‌ها به‌ویژه در بخش میگو از افزایش برخوردار بوده، زیرا میگو کالای لوکس محسوب می‌شود و ممکن است مردم قدرت خرید بالایی نداشته باشند.

خدایی تأکید کرد: تقاضا در سال جاری به سمت کشورهای جنوب شرقی آسیا رفته است و مردمان اروپایی با کاهش قدرت خرید روبه‌رو بوده‌اند.

وی در پایان اظهار داشت: در سال گذشته قیمت میگو بالا نرفته بود، اما در سال جاری قیمت این محصول از رشد مناسبی برخوردار بود که این امر به نفع تولیدات ایرانی نیز هست.

منبع:ایانا
کد خبر 7a3bec0a35194fcb8e0bb1749d9c9111

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =