صنایع غذایی> نمایندگان مردم در خانه ملت به منظور افزایش سرانه مصرف شیر در کشور با اخذ عوارض از انواع چربی‌های با ترانس بالا و نوشابه‌های گازدار موافقت کردند.

 نمایندگان در نشست علنی مجلس شورای اسلامی با بند (ح) ماده 41 لایحه برنامه ششم توسعه موافقت کردند.

بنابراین گزارش در بند (ح) ماده 41 برنامه ششم توسعه آمده است:

با رعایت ماده 48 قانون الحاقی برخی مواد قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) أخذ عوارض از انواع چربی‌های وارداتی دارای اسیدهای چرب اشباع و ترانس بیش از حد مجاز و نوشابه‌های گازدار مصرفی و صرف منابع حاصل از آن در جهت افزایش سرانه مصرف شیر میزان عوارض و نحوه هزینه آن مطابق بودجه سنواتی مشخص خواهد شد.

جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد و نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی این لایحه با تأکید بر اینکه ایرانیان 4 برابر مصرف سرانه دنیا نوشابه مصرف می‌کنند، گفت: سرانه مصرف شیر در ایران تنها 28 گرم است.

 همچنین حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی تصویب بند(ح) ماده 41 لایحه برنامه ششم توسعه را برای دامداران و عموم مردم بسیار مفید دانست و گفت: بسیاری از مردم به دلیل مصرف بسیار کم شیر دچار پوکی استخوان شده‌اند و تولیدات دامداران آن طور که باید به فروش نرسیده و این تولیدکنندگان با مشکلات متعددی روبرو هستند.

همچنین امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی به عنوان مخالف تصویب این ماده، گفت: شاید برخی ایده‌ها برای دسترسی مردم جامعه به غذای سالم مفید باشد اما باید از راه خودش این مهم را پیگیری کرد چرا که نمی‌توان به مردم بگوییم یک سری سموم مانند اسید چرب اشباع شده و دارای ترانس را استفاده کرده و در کنار آن مصرف شیر خود را بالا ببرید.

عضو هیأت رئیسه مجلس همچنین گفت: این بند علاوه بر ایجاد گرانی واردات کالاهای ممنوعه را مشروع و عوارض جانبی دیگری را ایجاد خواهد کرد.

منبع:خانه ملت
کد خبر 7f823e8bb6874169a9726f2370d06918

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =