صنایع غذایی> متخصص بهداشت و کنترل مواد غذایی سازمان دامپزشکی با بیان اینکه سازمان دامپزشکی با عرضه شیر و لبنیات سنتی مخالف است، گفت: شیر و پنیر سنتی عامل انتقال بیماری‌هایی مثل تب مالت هستند.

فرهمند صالح‌زاده متخصص بهداشت و کنترل مواد غذایی سازمان دامپزشکی گفت: سازمان دامپزشکی با عرضه شیر فله‌ای یا شیر خام در ماست‌بندی‌ها و مغازه‌های سطح شهر مخالف است.

وی با بیان اینکه شیر پاستوریزه هیچ مخاطره‌ای برای مصرف کننده ندارد، افزود: شیر عرضه شده توسط ماست‌بندی‌ها و مراکز عرضه لبنیات سنتی حتما شیر برگشتی کارخانجات نیست، ولی ممکن است، بخشی از شیر عرضه شده در این مکان‌ها از این شیرهای برگشتی تأمین شود.

متخصص بهداشت و کنترل مواد غذایی سازمان دامپزشکی بیان داشت: مراکز عرضه لبنیات سنتی تحت نظارت مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت است و سازمان دامپزشکی بر آنها نظارت ندارد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا باکتری تب مالت با جوشاندن از بین می‌رود، گفت: باکتری تب مالت با جوشاندن شیر از بین می‌رود، ولی جوشاندن شیر در منازل ارزش کیفی شیر را به شدت کاهش می‌دهد و بخش زیادی از ویتامین‌ موجود در شیر از بین می‌رود.

صالح‌زاده تصریح کرد: شیر پاستوریزه نیازی به جوشاندن ندارد، ضمن اینکه با تهیه آن در کارخانه‌ها حداکثر ویتامین موجود در آنها حفظ می‌شود.

وی در مورد مصرف پنیر سنتی، گفت: پنیر سنتی اگر از شیر پاستوریزه تهیه شود، مشکلی ندارد، اما اگر از شیر‌های فله‌ای به دست آید، مخاطره‌انگیز است.

متخصص بهداشت و کنترل مواد غذایی سازمان دامپزشکی بیان داشت: یک سوم آلودگی به بروسلوز (تب مالت) از طریق پنیر ایجاد می‌شود.

وی افزود: مصرف پنیر تازه‌ای که از شیر فله‌ای تهیه شده باشد، هم مانند شیر مخاطره‌انگیز است، ولی اگر پنیری که به صورت سنتی تهیه شده، به مدت 2 ماه در آب نمک نگهداری شود، در صورتی که آلوده به باکتری تب مالت باشد، آن باکتری از بین می‌رود.

صالح‌زاده بیان داشت: ماست و دوغی که در ماست‌بندی‌ها به صورت سنتی عرضه می‌شود، خطرساز نیست، زیرا شیر برای تهیه ماست، جوشانده می‌شود و میکروب‌ها و باکتری‌های موجود در آن از بین می‌رود.

منبع:فارس
کد خبر 81952e3831fc43babe2f51d3fea90bfa

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • غريبه ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۹
    0 0
    تو رو خدا شوخي نكنيد روغن پالم هيچ مشكلي نداره بعد شير سنتي مريضي مياره پس روستايي ها چرا هشتاد نودسال عمر مي كنند همين لبنيات رو مي خورند