صنایع غذایی> معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه با افزایش تعرفه روغن پالم در سال ۹۵ واردات پالم کاهش می یابد، از افزایش ۱۶ درصدی تعرفه روغن پالم خبر داد.

 دکتر رسول دیناروند با بیان اینکه روغن پالم ارزان ترین روغنی است که در دنیا عرضه می شود، گفت: چنانچه میزان واردات روغن پالم کنترل نشود، واردات این روغن از حدی که فکر می کنیم برای کشور منطقی است عبور می کند. به همین دلیل در دو سال گذشته میزان سقف واردات روغن پالم را ۳۰ درصد کل واردات تنظیم کردیم و اجازه واردات بیشتر را ندادیم.

وی با بیان اینکه میزان سقف واردات تعیین شده روغن پالم، ممکن بود موجب رانت در میان وارد کنندگان این روغن شود، افزود: در این حالت ممکن بود عده ای حقشان ضایع شود و تعدادی هم واردات بیشتری انجام دهند.

دیناروند ادامه داد: وزارت بهداشت پیشنهاد داد تا تعرفه روغن پالم به گونه ای تنظیم شود که میزان واردات روغن پالم نیاز به کنترل ثبت واردات نداشته باشد و واردات این روغن به صورت رقابتی انجام شود.

وی با اشاره به تایید پیشنهاد وزارت بهداشت، افزود: تعرفه روغن پالم نسبت به روغن های دیگر حدود ۱۶ درصد افزایش داشته به ۲۶ درصد رسیده است.

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو، با این اختلاف تعرفه، اختلاف قیمت روغن پالم با روغن سویا از بین می رود  و قیمت روغن های دیگر متعادل می شود.

دیناروند افزود: بنابر این کسانی روغن پالم را وارد می کنند که نیاز به این روغن دارند به طور مثال در روغن های  سرخ کردنی و یا روکش بستنی.

وی در پایان گفت: با این افزایش تعرفه در سال ۹۵ واردات پالم به طور طبیعی کاهش می یابد و مطمئن هستیم که افزایش واردات روغن پالم نخواهیم داشت.

منبع:مهر
کد خبر 81ca3389146d4dbd87b9e85a4e9efb1d

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =