کشاورزی> رییس کمیسیون کشاورزی مجلس طی نامه ای به دکتر طیب نیا وزیر اقتصاد و دارایی خواستار خروج شرکت های غله و خدمات بازرگانی مناطق 14 گانه از اصل 44 قانون اساسی شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا «فود پرس»، علی محمد شاعری در بخشی از این نامه آورده است: سازمان خصوصی سازی در اجرای اصل 44 قانون اساسی اقدام به واگذاری شرکت های غله و خدمات بازرگانی مناطق 7 و 13 به بخش خصوصی نموده و در صدد واگذاری سایر مناطق و اخذ مجوز از هیأت محترم وزیران ، جهت خروج شرکت های غله و خدمات بازرگانی مناطق 1 تا 5 از سبد سهام عدالت در راستای واگذاری به بخش خصوصی می باشد. 
از آنجائیکه وظایف حوزه گندم و آرد و نان ارتباط مستقیم با آحاد ملت شریف ایران را دارد و از سویی جهت آزاد سازی قیمت خرید و فروش گندم و آرد و حذف یارانه ها اقدام نشده است و با توجه به اختلاف قیمت گندم های وارداتی با قیمت خرید تضمینی باعث نگرانی در خصوص واگذاری گردیده است.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در فراز دیگری از این نامه با اشاره به نقش استراتژیک شرکت های غله عنوان کرد:  نقش شرکت های موصوف در حوزه گندم و آرد و نان و خرید تضمینی و تنظیم بازار کالاهای اساسی، حاکمیتی و نظارتی بوده و واگذاری نقش حاکمیتی و نظارتی به بخش خصوصی می تواند صدمات جبران ناپذیری در حوزه گندم وآرد و نان وارد آورده و از این بابت مشکلات جدی برای ارزاق عمومی مردم و دولت ایجاد نماید.
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه با اشاره به بخش هایی از سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری در حوزه امنیت غذایی و ارتباط و نقش و کارویژه شرکت های غله در تحقق این راهبرد استراتژیک به عنوان متولی گندم، آرد و نان کشور تصریح و تاکید کرد: در راستای اصول 6 ، 7 ، 19 ، 22 و 23 سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری که تأکید بر تأمین امنیت غذایی و ایجاد ذخایر و خدمات راهبردی، شفاف سازی اقتصاد و جلوگیری از اقدامات، فعالیت ها و زمینه های فسادزا، شفاف و روان سازی نظام توزیع و مدیریت مخاطرات اقتصادی می باشد. انتظار می رود با قید فوریت نسبت به بررسی موضوع و توقف واگذاری های شرکت های غله و خدمات بازرگانی به بخش خصوصی و ایضاً خروج از لیست واگذاری سازمان خصوصی سازی دستور اقدام عاجل صادر فرمایند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در بخش پایانی نامه خود به دکتر طیب نیا افزود: لازم به ذکر است هیأت واگذاری برابر بند 3 مصوبه 95/8/8، سازمان خصوصی سازی را مکلف نموده است تا خروج نام شرکت های غله و خدمات بازرگانی مناطق 1 تا 5 از سبد سهام عدالت از هیأت محترم وزیران در راستای واگذاری پیگیری نماید که با توجه به مراتب فوق تقاضای توقف بند 3 صورتجلسه یاد شده مورد استدعا بوده و این مناطق همچنان در سبد سهام عدالت باقی بمانند.
کد خبر 9923b4b0b0244e0db23657157ceb532e

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =