کشاورزی > معاون شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: بخش اعظم سهمیه وارداتی برنج در سال 95 از کشورهای هند، اروگوئه و آرژانتین وارد شده و برای واردات برنج از تایلند ابتدا باید سازمان غذا و دارو مزارع این کشور را تأیید کنند.

حسن عباسی معروفان در پاسخ به اینکه با توجه به محدودیت واردات، اخیرا رئیس جمهور در سفر به تایلند قول مساعد برای واردات 700 هزار تن برنج از این کشور را داده است،‌ اظهار داشت: پیش‌شرط واردات محصولاتی همچون برنج از یک کشور بازدید سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت از مزارع تولید برنج آن، تائید سلامت و اجازه خرید آن هم به صورت مناقصه است.

وی گفت: فعلاً دستوری در این زمینه به ما نرسیده مضاف بر آنکه با توجه به محدودیت واردات برنج و تأمین بخش اعظمی از برنج مصرفی کشور تا نیمه سال میزان زیادی از سهمیه برنج وارداتی را وارد کرده‌ایم.

معاون شرکت بازرگانی دولتی در پاسخ به اینکه اکنون بیشترین برنج وارداتی از کدام کشورها انجام می‌شود، گفت: هند، اروگوئه و آرژانتین کشورهای هدف برای واردات برنج هستند، اما تایلند هم می‌تواند یکی از کشورهایی باشد که برای واردات برنج در لیست ما قرار گیرد. وی از جزئیات تفاهم با تایلندی‌ها برای واردات برنج اظهار بی‌اطلاعی کرد.

به گزارش فارس،‌سالانه حدود 3میلیون تن برنج در کشور مصرف می‌شود که دو سوم آن در داخل تولید و یک سوم آن یعنی رقم بین 800 هزار تا 1 میلیون و 200 هزار تن اجازه واردات می‌یابد و وزارت جهاد کشاورزی با توجه به میزان تولید داخل مجوز واردات این محصول را صادر می‌کند و هر ساله در فصل برداشت برنج ایرانی واردات برنج خارجی ممنوع می‌شود.

منبع:فارس
کد خبر 9d53e5c04b004529add4ed397248e0f3

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =