مواد غذایی> علی‌رغم تراز منفی تجاری 125 میلیون دلاری میان ایران و تایلند در سال گذشته، ریاست‌جمهوری ایران در سفر اخیر به این کشور برای افزایش سطح مبادلات تجاری به 3 میلیارد دلار نسبت به واردات برنج تایلندی ابراز تمایل کرده است.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از بانکوک پست، ایران به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای تقویت روابط دوجانبه با تایلند طی 5 سال آینده نسبت به خرید دوباره برنج از این کشور ابراز تمایل کرده است.

وراچون سوکوندهاپاتیپاک، سخنگوی دولت تایلند گفت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در گفتگوها با نخست‌وزیر کشور نسبت به خرید برنج تایلندی ابراز تمایل کرده است.

تایلند پس از تشدید تحریم‌های ایران، فروش برنج به این کشور را متوقف کرده است. با این حال، دو کشور یادداشت تفاهمی برای ازسرگیری خرید 300 هزار تن برنج تایلندی به ارزش 4.3 میلیارد بات (واحد پول تایلند)در اوایل امسال به امضا رساندند.

وی افزود آقای روحانی گفته است که تصویب مبادلات در انتظار بررسی‌های استانداردهای بهداشتی ایران برای واردات برنج است.

در حالی که تایلند در نظر دارد صادرات برنج خود را افزایش دهد، ایران به عنوان یک مشتری بالقوه هدف گرفته شده است. تایلند در نیمه نخت امسال 4.8 میلیون تن برنج صادر کرده است که 9.3 درصد بیش از مدت مشابه سال گذشته است.

به منظور تقویت تجارت دوجانبه و فروش برنج، دو کشور با هدف افزایش مبادلات تجاری از 300 میلون دلار به 3 میلیارد دلار طی 5 سال آینده، امروز کمیته تجارت مشترک در وزارت اقتصاد تایلند برگزار می‌کنند.

ایران با جمعیت 80 میلیون نفری، یک هدف بالقئه در غرب آسیا برای گسترش روابط تجاری محسوب می‌شود. این کشور یازدهمین شریک تجاری تایلند به لحاظ ارزش در غرب آسیا و شصت و پنجمین کشور از نظر جهانی به شمار می‌رود.

سال گذشته ارزش مبادلات تجاری دو کشور به 309 میلیون دلار رسید. صادرات تایلند به ایران 217 میلیون دلار و واردات این کشور از ایران 92 میلیون دلار عنوان شده است.

سخنگوی دولت تایلند ادامه داد هیات ایرانی شامل وزرای تجارت، کشاورزی و انرژی است. «این ملاقات روی جدیدی از روابط میان دو کشور خواهد بود.»
کد خبر 310a31b2110544b2af3362136c414019

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =