۰ نفر
۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۳
غذا و تغذیه> معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه 19 میلیون نفر در کشور غذای ناسالم مصرف می‌کنند، گفت: به دنبال اصلاح سیستم هستیم تا بتوانیم در 10 سال آینده 25 درصد از مرگ و میر‌ها و 30 درصد از مصرف سیگار را کاهش دهیم.

مرکز سلامت جامعه ولیعصر(عج) حصار علی‌آباد همدان با حضور معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افتتاح شد.

در این مرکز که همزمان با آغاز طرح تحول نظام سلامت در مناطق نابسامان همدان افتتاح شد، علی‌اکبر سیاری با اشاره به رمز موفقیت اجرای طرح تحول نظام سلامت در روستا‌ها، اظهار کرد: ما در روستاها توانسته‌ایم افراد خبره‌ای را در مراکز درمانی به خدمت بگیریم و به آنها آموزش دهیم.

وی با بیان اینکه بهترین آموزش در کشور آموزش بهورزی است، خاطرنشان کرد: دادن شخصیت به انسان‌ها، نظارت دقیق بر امور، بازخورد خوب و اصلاح اشتباهات و نیز ایجاد نظام اطلاعات و ارائه گزارش دقیق از دلایل موفقیت اجرای طرح در روستاها بوده است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ابراز خرسندی از نیروهای به کار گرفته شده در مرکز درمانی ولیعصر(عج) همدان، بیان کرد: خوشبختانه تحصیلات پرسنل این مرکز درمانی از برخی مناطق کشور بالاتر است و ما توانسته‌ایم با آموزش مربیان بهورز، بهورزان خوبی را آموزش دهیم.

وی با بیان اینکه آموزش بهروزان کافی نبوده و باید ادامه داشته باشد، عنوان کرد: باید در راستای کیفی‌سازی خدمات پیش رفت تا شاهد بازخورد خوبی در کشور باشیم.

سیاری با بیان اینکه باید برای همه شهروندان با اجرای طرح تحول سلامت پرونده تشکیل شود، گفت: امروزه با پیشرفت علم شاهد کاهش بار بیماری‌های واگیر هستیم در حالی که در سال‌های گذشته در سال 10 هزار نفر به علت بیماری کزاز فوت می‌کردند.

وی با بیان اینکه در سال 64، 34 هزار نفر در اثر اسهال فوت ‌کردند، یادآور شد: امروزه سکته‌های قلبی، مغزی، سرطان و دیابت جان افراد را می‌گیرد و دیگر بیماری‌های واگیر با پیشگیری و مراقبت کمتر خطرآفرین هستند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه از 380 هزار مورد فوت که در سال 92 به ثبت رسیده، 93 هزار نفر به علت سکته قلبی، 34 هزار نفر به علت سکته مغزی و 32 هزار نفر به علت سرطان فوت کردند، افزود: امروزه متأسفانه 70 درصد علت مرگ و میرها ریشه در عوامل خطر رفتاری و فیزیولوژیکی دارد.

وی با بیان اینکه انسان‌ها با رفتاری نظیر سیگار کشیدن، ورزش نکردن و دیگر عوامل خود را در معرض انواع بیماری‌ها قرار می‌دهند، گفت: ما به دنبال اصلاح سیستم هستیم تا بتوانیم در 10 سال آینده 25 درصد از مرگ و میر‌ها و 30 درصد از مصرف سیگار را کاهش دهیم.

سیاری با بیان اینکه با اجرای این طرح به سرعت بار مراجعات به بیمارستان کم خواهد شد، افزود: امیدواریم تا سال آینده شاهد تحولات بزرگ در کشور باشیم.

وی با بیان اینکه 19 میلیون نفر در کشور غذای ناسالم مصرف می‌کنند، تصریح کرد: 10 میلیون نفر در کشور مبتلا به فشار خون هستند که 50 درصد آنها از بیماری خود اطلاع ندارند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ما در مراکز درمانی کارشناس تغذیه نیز به‌کار گرفته‌ایم تا آموزش در راستای رفتار درست صورت گیرد، گفت: متأسفانه 50 درصد از افراد دیابتی از بیماری خود اطلاع ندارند و باید پوشش اطلاع‌رسانی صحیح اجرا شود.

وی با اشاره به به‌کارگیری روانشناس در مراکز بهداشتی درمانی افزود: امروزه 23 درصد از افراد دارای اختلالات رفتاری هستند و یک‌سوم ازدواج‌ها منجر به طلاق می‌شود که باید همه باهم در راستای نشاط جامعه قدم برداریم.

منبع:فارس
کد خبر 9d587622f8bd4f47821eaa53507a3f00

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =