مواد غذایی> در حالی که بسیاری از فعالان صنایع لبنی و کارشناسان با صادرات شیرخشک به عنوان ماده اولیه صنایع لبنی مخالف بودند و سهمیه بندی آنرا فسادزا و رانت زا می دانستند اما بازهم معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی با پافشاری بر مواضع قبلی خود لیست مرحله دوم سهمیه بندی صادرات شیرخشک را اعلام کرد. 

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا «فودپرس»، طی ماه ای اخیر بسیاری از فعالان صایع لبنی به صورت گسترده با صادرات شیرخشک به عنوان ماده اولیه صنایع لبنی مخالفت کردند و سهمیه بندی صادرات را اقدامی نادرست در جهت ایجاد رانت و فساد و تکرار پدیده سهمیه فروشی و بهم ریختن بازار صادارتی و چوب حراج به سرمایه های کشور می دانستند اما متاسفانه به رغم تمام این مطالب وزارت جهاد کشاورزی بر موضع بخشی نگری خود پافشاری کرده و لیست مرحله دوم سهمیه های صادراتی شیرخشک را تهیه و ارسال کرده است. لیستی که به نظر می رسد سهمیه های آن همچنان محل بحث و چالش است و منتقدان و مخالفان سرسختی نیز دارد.

بنا بر اعلام برخی فعالان صنایع لبنی تا کنون هیچگونه آماری از میزان صادرات شیرخشک از لیست اول منتشر نشده است. به عقیده این کارشناسان فروش شیرخشک صادرتی با قیمت کمتر از 2دلار و حتی حدود 1.4 دلار با توجه به واردات نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی نوعی آتش زدن به سرمایههای ملی است و معلوم نیست با توجه به نگرانی ها از گران شدن شیر خام و کاهش مصرف لبنیات در کشور دولت چرا بر تکرار آن اصرار دارد.

بنا بر این گزارش متن کامل و تصویر نامه مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی خطاب به مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران به شرح زیر است:

جناب آقای عباسپور

مدیرکل محترم دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران

موضوع: سهمیه صادرات شیر خشک مرحله دوم

سلام علیکم با احترام،پیرو نامه شماره ۱۶۱/ /۹۹ ۹۰۰ مورخ /۱/۱۱ ۹۹ به پیوست فهرست کارخانجات مشمول دریافت سهمیه صادرات شیرخشک مرحله دوم بهمراه سهمیه هر کدام جهت استحضـار و اعـلام بـه گمرکـات کشـور و انجـام صادرات تا پایان تیرماه به حضورتان ایفاد می گردد . خواهشمند است پس از تاریخ مذکور لیست صادرات محقـق شده را به این معاونت ارسال فرمایید. ضمنا با توجه به اطلاعات دریافتی از گمرک جمهوری اسلامی ایـران از ۱۰ هزار تن مرحله اول حدود ۲۰۰۰ تن صادر نشده است که این میزان بـه نسـبت در بـین شـرکتها و کارخانجـات مختلف در این مرحله توزیع شده است .


کد خبر a8a2d592c5c040209c78bd2bbf0feb9a

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =