کشاورزی> برخی انواع میوه‌های وارداتی با اسامی عجیب و غریب از اژدها (میوه گرمسیری رنگی)، تاماریلا (گوجه درختی) و پاپایا (خربزه درختی) گرفته تا انگور شیلی و استرالیا، سیب آمریکایی، نارنگی پاکستانی و پرتقال و انار مصری به‌طور قاچاق وارد شده و در بازار مصرف جولان می‌دهند.

براساس ابلاغ وزارت جهادکشاورزی تنها واردات برخی میوه‌های گرمسیری شامل موز، انبه، آناناس و نارگیل که تولید داخل نداشته یا میزان آن بسیار کم است با رعایت ضوابط قانونی و قرنطینه نباتی تا پایان سال۹۴ مجاز بوده و ورود سایر میوه‌های خارجی به بازار از طریق قاچاق است.

با وجود این ابلاغیه، امسال نیز برخی انواع میوه‌های وارداتی با اسامی عجیب و غریب از اژدها (میوه گرمسیری رنگی)، تاماریلا (گوجه درختی) و پاپایا (خربزه درختی) گرفته تا انگور شیلی و استرالیا، سیب آمریکایی، نارنگی پاکستانی و پرتقال و انار مصری به‌طور قاچاق وارد شده و در بازار مصرف جولان می‌دهند. واردات غیرقانونی و بدون قرنطینه این میوه‌ها علاوه بر تحمیل زیان به کشاورزان ایرانی سلامت مصرف‌کنندگان را نیز به خطر انداخته چرا که نبود هیچ کنترلی در زمینه نوع و میزان سموم به‌کار رفته در تولید این میوه‌ها موجب ابتلای مصرف‌کنندگان به بیماری‌های صعب العلاج به‌خصوص نارسایی‌های کبد می‌شود؛ موضوعی که به گفته برخی مسئولان وزارت جهادکشاورزی زیان آن با توجه به‌دلیل به خطر افتادن سلامتی مردم از زیان وارده به تولید داخل به‌مراتب بیشتر است.

نبود امکان واردات رسمی میوه


مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر آثار زیانبار واردات و عرضه میوه‌های قاچاق بر سلامت مصرف‌کنندگان به خبرنگار ما اعلام کرد، با توجه به شرایط نگهداری و فساد پذیری میوه، امکان واردات آن از طریق مبادی رسمی در لابه لای کالاهای دیگر وجود نداشته و در زمینه واردات غیرقانونی میوه از طریق سند‌سازی‌ یا دور زدن قانون به جای سایر اقلام نیز اطلاع دقیقی وجود ندارد.

ابوالقاسم حسن‌پور با اشاره به برخی اقدامات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در برخورد و کشف و ضبط میوه‌های قاچاق افزود: وظیفه برخورد با میوه‌های قاچاق عرضه شده در سطح بازار نیز برعهده این ستاد است و هر روز نیز اخباری مبنی بر کشف محصولات کشاورزی توسط دستگاه‌های انتظامی به گوش می‌رسد.

به گفته وی برخی انواع محصولات کشاورزی از طریق کوله‌باری و در حجم کم وارد کشور شده و پس از تجمیع در یک محل راهی بازار مصرف می‌شود به‌نحوی که اخیرا نیروی انتظامی کرمانشاه یک کامیون حامل 2تن لیمو عمانی که به این شیوه از مرزهای غربی وارد کشور شده بود را کشف کرد که با بررسی نمونه محصولات فرستاده شده به وزارت جهادکشاورزی واردات قاچاق و بدون رعایت ضوابط قرنطینه این محصولات تأیید شد.

با وجود این، حسن‌پور برخی میوه‌های عرضه شده در سطح بازار مانند نارنگی پاکستانی، «کیمو» یا سیب آمریکایی را از محل تولید داخل قلمداد و اعلام کرد، وزارت جهادکشاورزی شدیدا با واردات انواع مرکبات، کیوی، انار و انجیر مخالف و واردات این اقلام ممنوع است. همچنین در مورد برخی دیگر از اقلام که تولید داخل مناسبی داریم مانند خرما تلاش شده با وضع تعرفه‌های 75تا 100درصدی واردات قانونی این اقلام را فاقد صرفه اقتصادی کنیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه برخی میوه‌ها که اثری از واردات آن از طریق گمرکات کشور نیست در بازار عرضه می‌شود، افزود: حتی درصورتی که این میوه‌ها از طریق کوله‌باری و ته‌لنجی و با رعایت ضوابط قرنطینه وارد کشور شده باشد نیز براساس قانون، عرضه این میوه‌ها تا شعاع حداکثر 45کیلومتری مرزها مجاز است. همچنین اکنون برخی میوه‌های عجیب و غریب مانند اژدها (نوعی میوه گرمسیری)، تاماریلا (گوجه درختی) یا انگور خارج از فصل در بازار مصرف عرضه می‌شود که منشأ آن قاچاق شبانه یا تخلف انجام شده در شیوه‌های واردات کوله‌باری و ته‌لنجی است.

از کوله باری تا ته‌لنجی و قاچاق شبانه

به‌رغم ممنوعیت واردات میوه و اقدامات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، هنوز هم نحوه واردات و عرضه گسترده میوه‌های قاچاق بدون هیچ‌گونه نظارت یا برخوردی در سطح بازار به معادله‌ای چندمجهولی تبدیل شده است. گرچه به اعتقاد برخی دست‌اندرکاران این میوه‌ها از طریق کوله باری و ته لنجی، همراه مسافر و یا قاچاق شبانه در حجم کم وارد کشور شده و با تجمیع دریک محل و بدون رعایت ضوابط قانونی و قرنطینه در کامیون‌های چند تنی بارگیری و راهی بازار مصرف می‌شود، اما پرسش مطرح آن است که چرا دستگاه‌های ذیربط نظارت لازم بر واردات میوه از طریق کوله‌باری و ته لنجی را ندارند. براساس قانون، عرضه میوه‌های وارداتی به این دو روش نیز تنها تا شعاع 45کیلومتری مبادی ورودی و پس از طی مراحل قرنطینه نباتی مجاز است. اما این میوه‌ها که اثری از واردات آن در آمارهای رسمی گمرک ایران وجود ندارد، در برخی کلانشهرها به وفور عرضه شده و خبری از برخورد با آن در بازار مصرف نیست.

منبع:همشهری
کد خبر ab4c59f121a34a15860d0f68086a79b1

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =