وزیر جهاد کشاورزی گفت: در نامه ای که دهم فروردین امسال به بخش بازرگانی خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت نوشتم خواهان امتناع از ثبت سفارش و ممنوعیت واردات شکر شدم.


محمود حجتی در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر، افزود: موضوع ثبت سفارش واردات به وزارت صنعت، معدن و تجارت مربوط می شود.
وی گفت: سال گذشته بیش از دو برابر نیاز شکر وارد شد.
حجتی افزود: با بررسی که ما انجام دادیم امسال بیش از 600 هزار تن شکر از نیشکر و 700 هزار تن از چغندرقند تولید خواهیم داشت.
وی گفت: امسال کارخانجات 4 میلیون و 400 هزار تن چغندرقند از کشاورزان خریده اند و بیش از 600 هزار تن شکر نیز از سال گذشته وجود دارد که با این وضع دیدیم اگر شکر وارد هم نشود هیچ مشکلی نداریم.
وزیر جهادکشاورزی افزود: از طرفی قیمت شکری که هم اکنون وارد شده در مقایسه با قیمت تضمینی که دولت مصوب کرده بیشتر می شود.
حجتی گفت: این افزایش قیمت با وضع تعرفه ای، قیمت ارز، قیمت جهانی و قیمت های تمام شده در داخل کشور قابل بررسی است.
وی در ادامه افزود: در 9 ماهه گذشته حدود 830 هزار تن شکر وارد شده ،اما این شکرهایی است که براساس ثبت سفارش سال قبل بوده است.
حجتی در پاسخ به سوالی در باره اظهار نظر وزیر صنعت ، معدن و تجارت در جلسه دو هفته پیش مجلس در باره ممنوعیت و ثبت سفارش نشدن واردات شکر گفت: وزارت صنعت قطعا در جلوگیری از واردات شکر به تعهدات خود عمل کرده است.
وی افزود: ما موضوع جلوگیری واردات شکر را تا توازن در تولید، عرضه و مصرف پیگیری می کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی در پایان گفت: موضوع جلوگیری از واردات شکرهای ثبت سفارش شده نیز به مقررات تجارت خارجی بر می گردد و مسئولین ذیربط باید در این باره پاسخ دهند.
طبق آمار سازمان بنادر و کشتیرانی و همچنین گمرک جمهوری اسلامی ایران در 9 ماهه امسال بیش از 830 هزار تن شکر وارد کشور شده است و این درحالیست که وزیر صنعت ، معدن و تجارت در جلسه دو هفته پیش مجلس در پاسخ به سوال نمایندگان گفت: ما دستور جلوگیری از واردات و ثبت سفارش شکر را داده ایم.
کد خبر b627a5286249480399579749ed9fbaeb

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =