کشاورزی> انجمن علمی سازگاری با خکشکسالی کشور ضمن هشدار به عواقب انحلال پژوهشکده حفاظت خاک کشور، وجود آن رابسیار ضروری خواند.

پس از  ورود کاظم خاوازی به عنوان وزیر به وزارت جهاد کشاورزی شاید نخستین اقدام وی ادغام پژوهشکده حفاظت خاک با موسسه تحقیقات و جنگل بود که انتقاد برخی از جمله دانشگاهیان را در پی داشت.

از نظر آنها با توجه به اهمیت خاک در امنیت غذایی کشور که بعضا بیشتر از آب هم گفته شده این ادغام به صلاح نیست.

منتقدان، حوزه آبخیزداری را به دلیل سیل های اخیر آنچنان مهم میدانند که از نظر آنها پژوهشکده حفاظت خاک برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی آینده ضروری است.

انجمن علمی سازگاری با خشکی و خشکسالی کشور اخیرا در نامه ای به وزیر جهاد از این تصمیم انتقاد کرده و به عواقب این تصمیم هشدار داده اند متن نامه به این شرح است.

جناب آقای دکتر کاظم خاوازی، وزیر محترم جهاد کشاورزی

با سلام،  احترام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مهمانی خدا، انتخاب شایسته­ جنابعالی به عنوان وزیر جهاد­کشاورزی  و رأی اعتماد بالای نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در این انتخاب را تبریک عرض نموده و مزید توفیقات روزافزون شما را از درگاه خداوند منان خواستاریم.

در این ابتدای راه فعالیت جنابعالی در هدایت بخش کشاورزی و منابع طبیعی کشور، مصوبه­ شورای عالی اداری به شماره 30822 مورخه 01/02/1399 مبنی بر ادغام تنها پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری کشور و ادغام آن به­ عنوان یکی از زیر مجموعه­‌های مؤسسه­ تحقیقات جنگل­‌ها و مراتع، موجب تأسف و دلسردی اعضای انجمن علمی سازگاری با خشکی و خشکسالی کشور شد.

با توجه به وقوع خشکسالی­‌های پیاپی چند دهه اخیر و ضرورت ارائه راهکارهای مناسب در مقابله و سازگاری با بلایا و حفظ امنیت غذایی، مرکز تحقیقات کم‌آبی و خشکسالی در منابع طبیعی و کشاورزی تشکیل شد که در ذیل آن پایگاه مدیریت خشکسالی نیز پا به عرصه وجود نهاد. در طی یک مدت کوتاه، فعالیت­‌های در خور توجهی به­ وسیله محققین و کارشناسان این مجموعه انجام شد که نمونه آن تهیه  نقشه­‌های پایش خشکسالی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در بازه­‌های زمانی کوتاه‌مدت و به صورت مداوم بوده است.

هنوز زمان زیادی نگذشته که مرکز تحقیقات خشکسالی و کم‌آبی با تشکیلات مرکز تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری ادغام و پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری با تصویب شورای گسترش وزارت علوم تشکیل شده است و چنانکه این ادغام جدید صورت گیرد، عملا دو مؤسسه منحصر به فرد در بخش کشاورزی و منابع طبیعی که متناسب با شرایط کشور خدمات موثری داشتند تعطیل می‌شوند.

در­حالی که در مجموعه گسترده وزارت جهاد کشاورزی موسسات متعدد و تکراری بسیاری به اعتبار برخی نیازهای گذشته تشکیل شده‌اند، انحلال این پژوهشکده که متکی به نیاز و شرایط عینی روز ایجاد شده و با حداقل هزینه دارای کارایی و اثرگذاری است و  در سطح ملی و استانی کمتر از دو درصد هزینه­‌ها و  نفرات سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی را سهم­‌بری می‌کند و اصولا خودگردان اداره می‌شود، و فعالیت‌­های آن به هیچ وجه به عنوان ساختار سازمانی موازی نبوده و در زمره معدود فعالیت­‌های مصوب صندوق توسعه­ ملی به اذن مقام ­معظم ­رهبری قرار گرفته است،  و ریاست محترم جمهور هم بحق دستور داده­‌اند "اهتمام ویژه دولت در اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری به منظور کاهش سیلاب، فرسایش خاک و تغذیه سفره‌های زیرزمینی" صورت گیرد، تضعیف آن با این اقدامات در سال آخر خدمت دولت  و با توجه به تکالیف قانون خاک (به عنوان تنها پژوهشکده حفاظت خاک در کشور)  و تکالیف قانون بهره‌­وری کشاورزی و منابع طبیعی در مواد 11 و 27 (به عنوان تنها پژوهشکده در امور آبخیزداری و مدیریت و سازگاری با خشکسالی کشاورزی) و ظرفیت ملی و بین‌­المللی آن بنیاد واجد توجیه نیست. با حضور فردی دانشمند مانند جنابعالی در مسند وزارت جهاد کشاورزی ﻧﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﺗﻮﻗﻒ مصوبه ﻣﺰﺑﻮر ﻣﻮرد درخواست اﺳﺖ ﺑﻠﻜﻪ زﻣﻴﻨﻪﺳﺎزی ارﺗﻘﺎی ﺳﺎﺧﺘﺎری این پژوهشکده مورد انتظار دوستداران شماست.

با احترام، فرود شریفی

رئیس هیات مدیره انجمنمنبع:فارس
کد خبر d120cf3d76eb42b0907bfa43af6fb5a2

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =