مواد غذایی> یک کارشناس بهداشت مواد غذایی، از خرما به عنوان میوه ای نام برد که با خوردن ۱۵ گرم آن در روز می توان کم خونی ناشی از کمبود آهن بدن را برطرف کرد.

حسین عبدالعزیزی با عنوان این مطلب که خرما میوه ای پرخاصیت، سرشار از کلسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین ها است، گفت: خرما، علاوه بر قند طبیعی، حاوی مواد مغذی و با ارزشی همچون آهن و منیزیم است. همچنین خرما دارای قند زیادی است که در واقع حدود ۷۰ درصد آن را کربوهیدرات، ۲۵ درصد آن ساکاروز و ۵۰ درصد گلوکز است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این میوه پرخاصیت، سرشار از کلسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین ها است، قطعا برای تأمین سلامتی بدن بسیار مفید و ضروری است و به دلیل اینکه آهن خرما زیاد است، با خوردن ۱۵ گرم آن در روز می توان نیازمندی آهن بدن را رفع کرد و کم خونی یا عوارض ناشی از کمبود آهن را به این وسیله برطرف کرد.

عبدالعزیزی گفت: خرما را می‌توان جایگزین قند، شکر و مربا کرد برای مثال یک عدد خرمای مرطوب ۲۰ کالری و یک خرمای خشک ۱۵ کالری دارد که با خوردن آن انرژی بدن تامین می‌شود. به ویژه خرمای ربی با توجه به دارا بودن قند طبیعی از ارزش غذایی بالایی برخوردار بوده و جایگزین مناسبی برای قند است.

این کارشناس بهداشت مواد غذایی، افزود: خرما يكی از مواد مغذی و خوشمزه‌ای است كه معمولا کارشناسان تغذیه مصرف آن را در رژيم غذايي روزانه افراد توصيه مي‌ کنند. البته باید تاکید کرد که این میوه پرخاصیت حاوی فيبر طبيعی است و به دلیل داشتن پتاسيم برای تقويت سيستم عصبی بدن نيز مفيد است.

وی افزود: متخصصان تغذیه بر این باورند که خوردن خرما خطر ایجاد سكته را نيز كمتر می كند و مصرف مقدار مناسب خرما كلسترول خون را نيز كاهش مي‌دهد. آنها معتقدند افرادی كه می خواهند وزن‌شان افزايش يابد مي‌توانند از اين ماده غذايي مفيد در رژيم روزانه‌ شان كمك بگيرند.

عبدالعزیزی تاکید کرد: البته خرما برای برخی افراد زیان هایی نيز دارد. به عنوان نمونه كساني كه داخل دهان‌شان زخم و يا تاول وجود دارد بايد از خوردن خرما پرهیز كنند. در ضمن، خوردن خرما با ماست نيز بسيار مضر است. همچنين افرادی كه ديابت دارند يا اينكه اين بيماری در خانواده آنها وجود دارد، بايد در خوردن خرما احتياط كنند. همچنین افراد چاق يا كسانی كه با مشكل اضافه وزن روبه‌رو هستند نيز می بایست در خوردن خرما دقت کنند و  آن را بيش از حد مصرف نكنند.

این کارشناس بهداشت مواد غذایی، اظهارداشت: با توجه به اینکه انرژی خرما بسيار كمتر از انرژی قند ساده است، به همين دليل مصرف آن بسيار بهتر و مناسب‌تر از قندهاي ساده است. با توجه به فوايدي كه از خرما گفته شد، بهتر است اين ماده غذایی را در برنامه غذايی خانواده خود جاي دهيد، اما هنگامي كه مي‌خواهيد خرما بخريد، حتما توجه داشته باشيد خرما تازه باشد و مزه و بوی ترشيدگی ندهد.  استفاده از این میوه در ماه مبارک رمضان به دلیل ارزش غذایی آن توصیه شده است. خرما، قند کاهش یافته در دوران روزه داری را جبران می کند و به علت دارا بودن فیبر و خاصیت ملین بودن آن، سیستم گوارشی را که به دلیل روزه داری بی تحرک شده است، باعث تحرک آن می شود.


منبع:مهر
کد خبر d16446555a2b4da6bcbc59a772098667

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =