صنایع غذایی> رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه هیچ ماده غذایی از سال آینده بدون نشانگر رنگی وارد بازار مصرف نخواهد شد، گفت: درج نشانگر رنگی به مصرف کننده در شناسایی ماده غذایی پرچرب، شور یا شیرین کمک می‌کند.

رسول دیناروند با بیان اینکه از سال آینده بسیاری از اقدامات فعلی سازمان غذا و دارو مبتنی بر فناوری اطلاعات خواهد بود، گفت: راه‌اندازی پرتال سازمان غذا و دارو یکی از بزرگترین اقدامات این سازمان در سال آینده است که با اجرایی شدن آن مخاطبان سازمان غذا و دارو بهتر و شفاف تر می توانند در جریان اقدامات این سازمان قرار گیرند.

رئیس سازمان غذا و دارو تأکید کرد: با راه‌اندازی پرتال این سازمان مردم می‌توانند کالاهای سلامت را پیگیری و ردیابی کرده و کالاهای قاچاق و تقلبی را به‌راحتی مورد شناسایی قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه همه دستگاه‌ها به سازمان غذا و دارو در این موضوع کمک می‌کنند، افزود: البته زیرساخت‌های این کار در حال حاضر فراهم است و ما امیدواریم که در سال 95 به‌طور کامل پرتال سازمان غذا و دارو به‌طور کامل راه‌اندازی شود.

دیناروند با بیان اینکه پرتال سازمان غذا و دارو از بخش‌های مختلفی تشکیل‌شده است، گفت: مهم‌ترین بخش پرتال برای مردم حوزه شناسایی منحصربه‌فرد هر بسته کالایی است که سلامت آن مشخص است که مصرف‌کننده با استفاده از این پرتال می‌تواند با ابزارهایی مانند پیامک یا اینترنت از اصالت کالای مصرفی اطمینان حاصل کند.

رئیس سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با خانه ملت افزود: هر بسته‌ کالایی دارای کد ره‌گیری است که نه‌تنها برای شناسایی اصالت کالا بلکه برای رصد مردم و حتی بازرسان نیز استفاده می‌شود، بنابراین حتی می‌توان با این کد موجودی و شرایط انبار کالاهای سلامت در کشور را به‌صورت لحظه‌ای شناسایی کرد تا کمبودهای احتمالی و بحران‌ها مدیریت شود.

وی با اشاره به اقدام دیگر سازمان غذا و دارو در سال 95، تصریح کرد: یکی دیگر از مهم‌ترین اقدامات این سازمان در سال آینده درج نشانگرهای رنگی تغذیه‌ای روی کالاهای خوراکی است که این موضوع به مردم در شناسایی غذاهای پرچرب، شیرین یا شور کمک می‌کند، البته این موضوع به نام چراغ ترافیک نیز شناخته می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با تأکید بر اینکه از ابتدای سال 95 هیچ کالایی بدون علامت راهنمای تغذیه‌ای نخواهد بود، گفت: در سال 94 این موضوع به میزان 15 درصد اجرایی شده و تا پایان سال روی تمامی کالاها این علامت نصب خواهد شد.

منبع:فارس
کد خبر d4917ac6ea58434ca9b8071a5f697c3b

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =