صنایع غذایی> اقتصاد غذا - رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران ضمن تحسین اقدام دولت برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی خاطرنشان کرد: اگرچه این روش برای حمایت از کشاورزان روش مثبتی است اما دولت نباید فشار این حمایت را به تولیدکننده  صنعت تحمیل کند.

مرتضی سلطانی رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران در گفت‌وگو با پایگاه خبری سازمان توسعه تجارت، با تاکید بر اینکه دولت نباید راه را به تولیدکننده ببندد، گفت: در خرید تضمینی قیمت بالاتر از قیمت جهانی است و این اقدام اگرچه در تقویت فعالیت‌های کشاورزی حائز اهمیت است اما این روش، تحمیل غلط هزینه‌ها به بخش تولید است که نه تنها به ساختار تولیدی کشور آسیب می‌زند بلکه مصرف‌کننده نیز از ضرر و زیان آن در امان نیست.

رییس هیات مدیره گروه صنعتی ـ پژوهشی زر که شرکت متبوعش 7 سال صادرکننده ممتاز ملی بوده است، با بیان اینکه تولید را نباید با جریان دیگری مخدوش کرد، اضافه کرد: حمایت‌های دولت باید متمایز از تولید باشد به طوریکه تولیدکننده با آن درگیر نشود، تولیدکننده نیاز به برنامه بلندمدت دارد و این برنامه نباید تحت‌الشعاع تصمیمات دیگر قرار گرفته و متوقف شود.

سلطانی با اشاره به لزوم وجود تفکر بلندمدت در صادرات، ادامه داد: این تفکر بلندمدت برای اجرایی شدن و رسیدن به نتیجه باید یک زیرساخت خوب داشته باشد، برای ایجاد این زیرساخت‌ها باید هزینه کرد، سوددهی آن هم به سرعت اتفاق نمی‌افتد بلکه زمان‌بر است. اگر بر این اساس کار صادرات انجام شود، تلاطم‌ها را می‌توان مدیریت کرد و اگر در این شرایط زیانی هم ایجاد شد، آن زیان اتفاقی و غیرمهندسی نیست، بلکه یک زیان تحمیل شده است که قابل رفع است یعنی به شرط اینکه زیرساخت‌های مهندسی آماده باشد این زیان‌دهی سرمایه‌گذاری در بلندمدت است.

او در مورد موفقیت گروه صنعتی زر در سال‌های تحریم نیز خاطرنشان ساخت: در این سال‌ها داشتن برنامه‌بلند مدت باعث شد تا گروه صنعتی زر بر مشکلات و سختی‌ها فائق شود و نه‌تنها میزان صادرات ما در این‌ سال‌ها کاهش نیافت بلکه ضمن افزایش صادرات، بازارهای هدف ما نیز افزایش یافت و توانستیم در اقصی نقاط دنیا مشتری وفادار داشته باشیم.

رییس هیات مدیره گروه صنعتی ـ پژوهشی زر یکی از راهکارهای کمک به تولید و رفع انحصار در تامین مواد اولیه را بورس کالا دانست و افزود: وقتی کالاها در بورس عرضه می‌شود تولیدکننده در شرایط برابر با رقبای خود قرار می‌گیرد پیشنهادم این است که گندم برای صادرات در بورس به قیمت جهانی عرضه بشود، حتی اجازه بدهیم که افراد خارجی هم در بورس کالای خود را ارائه بدهند و از هر خریداری، چه داخلی و چه خارجی استقبال بشود. با این کار ما در شرایط برابر قرار خواهیم گرفت.

سلطانی در مورد جوایز صادراتی نیز گفت: واقعیت این است که بود و نبود جوایز صادراتی به هیچ وجه در کل فرایند تولید و صادرات اثری ندارد، مشکلات ما جای دیگر است اما متأسفانه پرداخت یا عدم پرداخت جوایز صادرتی پررنگ شده است. بنابراین نقش آن موارد دیگر 99 درصد است و جایزه صادراتی شاید کمتر از یک درصد در فرایندهای صادراتی اثرگذار باشد. من حتی اعتقاد دارم که اگر شرایط برابر ایجاد شود، نقش جایزه صادراتی صفر است، یعنی عدم پرداخت آن به ما بیشتر کمک می‌کند تا پرداخت شدنش.

او در مورد وضعیت کشور در دوره پساتحریم نیز یادآور شد: من به رفع تحریم‌ها و تعامل با دنیا به دید بلندمدت و کوتاه‌مدت نگاه نمی‌کنم، بلکه ارزش رفع تحریم‌ها انفجار در موفقیت، تحول و رسیدن به تعاملات سطح دنیا است، از همان ثانیة اول و همان لحظه‌ای که این اتفاق بیفتد، باور و انرژی مثبتی که در جامعه ایجاد می‌کند، بسیاری از شرایط را تغییر خواهد کرد که از نتایج آن همه افراد بهره‌مند خواهند شد. اما قطعا رسیدن به نتایج مطلوب و دلخواه زمان‌بر است.

سلطانی وضعیت گروه صنعتی زر در دوره پساتحریم را بسیار مطلوب ارزیابی و خاطرنشان کرد: زر بیشتر از همه آماده است که با رفع تحریم‌ها انفجاری بدود و فعالیت کند؛ هم در حوزه تولید و صادرات و هم در حوزه طرح و توسعه. در این راستا بسیاری از شرکت‌های خارجی برای همکاری با ما لحظه‌شماری می‌کنند و بر اساس امیدواری مذاکراتشان را با ما شروع کرده‌اند.
کد خبر d49e9cdc1853424c887b96a1cc6aaa9d

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =