کشاورزی> محمدحسین قربانی درباره وضعیت سرانه مصرف برنج، گفت: اگر متوسط آمار سرانه اعلام شده برنج را برطبق 36 کیلو سرانه مصرف درسال برای هرنفر درنظر بگیریم، نزدیک به یک میلیون تن نیاز به واردات برنج داریم.
 
به گزارش میزان، محمدحسین قربانی نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس شورای اسلامی درباره وضعیت سرانه مصرف برنج، گفت:اگر متوسط آمار سرانه اعلام شده برنج  را برطبق 36 کیلو سرانه مصرف درسال برای هرنفر درنظر بگیریم،نزدیک به یک میلیون تن نیاز به واردات برنج داریم.
 
نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما اگر سرانه هر ایرانی را در سال در حدود 34 کیلو برای هر نفر درنظر بگیریم،تقریبا نیاز  به 800 هزار تن  واردات در  سال داریم،گفت: اگر سرانه مصرف برنج  را برای هر ایرانی 38 کیلو در سال  بگیریم ،در حدود یک میلیون و 200 هزارتن نیاز  به واردات برنج در سال داریم،این آمار میان وزارت کشاورزی و وزارت صنعت و معدن تجارت متفاوت  است.
 
وی با بیان اینکه تولید برنج برطبق سال‌ها متفاوت است،تصریح کرد:امسال به علت آفت های فراوان و بارش های سنگین که بویژه درمنطقه گیلان بوقوع پیوست؛برنج از منظر کمیت تولید25 تا 30 درصد کاهش پیدا کرد.
 
وی ادامه داد: زمانی که ما 2 میلیون تن تولید داریم،اما درمقابل 25 درصد کاهش تولید برنج داریم،بدیهی است که دولت باید کسری برنج را با واردات جبران کند؛زیرا ما با این اوصاف 500 هزارتن کاهش تولید برنج  خواهیم داشت.
 
قربانی،افزود: قاچاق برنج ،برنج کار داخلی را با مشکلات عدیده ای روبرو کرده است و این درحالی است که  هیچ تضمینی برای سلامتی برنج های قاچاق وجود ندارد؛زیرا این محصولات بدون غربالگری وارد کشور می شوند،بنابراین سلامت شهروندان در این زمینه به خطر می افتد.
 
عضوهئیت رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه قاچاق برنج چمدانی و با کوله پشتی نیست،یادآورشد:برنج قاچاق در گام نخست سلامت شهروندان را به خطر می اندازد.
کد خبر e63ba9649f854c5bb3ce055df9b35d05

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =