صنایع غذایی> دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: عمده‌ترین مشتری محصولات لبنی ایران، کشور عراق و پس از آن افغانستان است که مسلما قطع روابط دیپلماتیک ایران با برخی کشورهای عربی نمی‌تواند در روند صادراتی محصولات لبنی خللی ایجاد کند، بلکه به نفع ایران تمام خواهد شد.

رضا باکری  اظهار کرد: در چنین شرایطی ممکن است عراق به عنوان بزرگترین مشتری، واردات لبنیات و حتی دیگر محصولات کشاورزی‌اش را از کشورهایی مانند عربستان و ترکیه محدود یا قطع کند و تقاضای بیشتری برای محصولات ایرانی داشته باشد.

دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: یکی از نگرانی‌هایی که هم‌اکنون در زمینه صادرات لبنیات و دیگر محصولات کشاورزی به عراق وجود دارد کاهش درآمدهای نفتی این کشور در پی سقوط قیمت نفت است که بیم آن می‌رود قدرت خرید عراق برای محصولات کشاورزی ایرانی نیز کاهش پیدا کند.

پنیرهای سخت، عمده‌ترین محصول لبنی صادراتی به روسیه

باکری از پتانسیل 500 میلیون دلاری برای صادرات محصولات لبنی به روسیه در صورت لغو تعرفه‌های این کشور خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر آنچه براساس توافقات بین تجار و مسئولان ایران و روسیه در زمینه لبنیات صورت گرفته، پتانسیل صادرات 500 میلیون دلاری در این زمینه وجود دارد که اگر تعرفه‌های کنونی برداشته شود و مشکلات اداری، تجاری و بانکی حل شود می‌توانیم صادرات لبنیات به روسیه را آغاز کنیم.

وی افزود: عمده‌ترین محصول لبنی که به روسیه صادر می‌شود، انواع پنیرهای سخت مانند گودا، چدا و غیره است که در ایران مشتری چندانی ندارد و برای صادرات دیگر محصولات لبنی چشم‌اندازی تعریف نشده است، چراکه روسیه در زمینه تولید دیگر محصولات لبنی دارای پتانسیل داخلی است و پیش از تیره و تار شدن روابطش با اتحادیه اروپا تنها انواع پنیرهای سخت را از کشورهای اروپایی وارد می‌کرد.

منبع:ایسنا
کد خبر f810dbec2bbc4de3ab15ccf70f22879f

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =