۰ نفر
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۲۰:۳۸
در آستانه روز جهانی کارگر، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه ‌اجتماعی در گفت‌وگو با فرهیختگان می‌گوید: برای کارگران پیام امنیت، آرامش و قول بهبود معیشت آنها را دارم. کارگران مطمئن باشند دولت به فکر تامین نیاز این گروه و رسیدگی به وضع امنیت اشتغال و آنهاست.

به گزارش ایسنا، مشروح این گفت‌وگو در پی می‌آید:

بحث ارائه سبد کالایی امسال بالاخره به کجا رسید؟ ضمن اینکه این روز‌ها زمزمه تغییر روش در تخصیص سبد کالا شنیده می‌شود.

امسال اسم سبد کالا، به سبد امنیت غذایی تغییر پیدا می‌کند. ضمن اینکه مشمولان این سبد محدود می‌شوند. تعداد مشمولان کم می‌شود چرا که فقط اقشار آسیب‌پذیر این سبد را می‌گیرند. به عبارتی اجرای این طرح نوعی مبارزه با فقر مطلق است. با مطالعه‌ای که بر سفره‌های خانوار صورت می‌گیرد میزان کالری منطقی را ارزیابی می‌کنیم و سبدی را تعیین می‌کنیم که یک خانواده بتواند با مصرف آن سلامتش را حفظ کند.

در حال حاضر بررسی‌ها در این خصوص که چه تعداد از افراد جامعه در شرایطی‌ قرار دارند که نیازمند تلقی شوند، ادامه دارد. این سبد کالا قطعا مختص نیازمندان است. جهت‌گیری این سبد هدفمند است و کاملا هدفمند تخصیص پیدا می‌کند و خانواده‌هایی مشمول این سبد می‌شوند که مورد شناسایی ما قرار گیرند.

به چه ترتیبی مشمولان سبد جدید شناسایی می‌شوند؟

کسانی که به مراکز بهداشتی مراجعه کردند و سوء‌تغذیه دارند و زنان بارداری که از سبد غذایی خوب بهره نمی‌برند، از طریق مراکز ذی‌ربط مورد شناسایی قرار می‌گیرند. مجموع افراد بهزیستی و کمیته امداد نیز در نظر گرفته شده‌اند. برخلاف گذشته اعلام از سوی افراد نیست بلکه شناسایی این بار با اطلاعاتی است که از طریق دستگاه‌های مختلف صورت می‌گیرد.

حجم این سبد امنیت غذایی چه میزان است و مواد تشکیل‌دهنده آن چیست؟

هنوز مشخص نیست. حجم و چگونگی سبد امنیت غذایی بستگی به نتایج بررسی‌های ما دارد.

این بسته حمایتی چه موقع تخصیص پیدا می‌کند و در چند مرحله عرضه خواهد شد؟

حدود چهار تا شش مرحله را پیش‌بینی کردیم که البته این موضوع بسته به منابعی دارد که در اختیار ما بگذارند. آقای رئیس‌جمهور قول داده است منابع بیشتری در اختیار ما بگذارد. اگر شناسایی‌ها درست انجام شود، پیش‌بینی می‌شود از اواخر اردیبهشت‌ماه اولین سبد توزیع شود.

آن‌طور که شما عنوان کردید، پس قطعا سبد جدید دولت مشمول همه نمی‌شود؟

درست است. این سبد دیگر به شکل گذشته توزیع نمی‌شود بلکه خاص خانواده‌هایی است که واقعا به سفره آنها مواد پروتئینی نمی‌رسد که اشاره کردم نهادهای ذی‌ربط آنها را شناسایی می‌کنند. البته شکل توزیع هم به شکل قبل نیست.

سرنوشت سبد‌های کالایی که دریافت نشده‌اند، چه می‌شود؟

قطعا افراد سبد خود را می‌گیرند.

سبد کالا در حالی محدود می‌شود که دولت این فرصت را به مردم داد از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند. با توجه به اینکه شما انصراف را بخشش خوانده‌اید، نتیجه این بخشش را چطور ارزیابی می‌کنید؟

نتیجه کار مهم نیست، بلکه مهم این است که دولت کار خوبی انجام داده است؛ یعنی انصراف را به خود مردم واگذار کرد. اینکه چطور قضاوت کرده و چگونه عمل کنند در شأن مردم و از اختیارات آنهاست. ضمن اینکه این پیام را از طرف من داشته باشید که روند انصراف از یارانه ادامه‌دار است و هر زمان مردم بخواهند، می‌توانند به نفع مشمولان واقعی از جمله افراد تحت پوشش نهاد بهزیستی‌ اعم از معلولان، زنان بی‌سرپرست، کودکان و سالمندان انصراف دهند. جامعه ایران به لحاظ فرهنگی تصمیمات خود را می‌گیرد و عمل خیر‌خواهانه در این تصمیمات پررنگ است. از همین جهت انصراف را، اهداء برای ایجاد اشتغال و رسیدگی به مردم نیازمند خواندم. ضمن اینکه امیدواریم انصراف‌ها به نفع بهزیستی ادامه‌دار شود. معتقدیم مردم می‌توانند یارانه خود را به این نهاد‌ها و مشمولان اختصاص دهند، همان‌طور که همواره نگاه خیرین را به این سازمان شاهد بوده‌ایم.

فکر می‌کنید کارگران ما توان این بخشش را دارند؟ اصلا برای تغییر مزد امسال با توجه به پیش‌بینی تورم ناشی از فاز دوم هدفمندی فکری شده است؟

دستمزدی که تصویب کرده‌ایم تا پایان سال ۹۳ ثابت می‌ماند چرا که دولت تورم را کنترل کرده و معتقدم دستمزد خوبی هم تعیین شده است، مشروط به اینکه نظام بیمه‌ای کارگران هم کامل‌تر شود و کارگران همچنان مشمول دریافت یارانه باقی بمانند.

در این ایام که به صورت نمادین به نام کارگران نام‌گذاری شده است، پیام خاصی برای آنها دارید؟

برای کارگران پیام امنیت، آرامش و قول بهبود معیشت آنها را دارم. کارگران مطمئن باشند دولت به فکر تامین نیاز این گروه و رسیدگی به وضع امنیت اشتغال آنهاست.
کد خبر نحوه شناسایی مشمولان سبد کالا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =