مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران از افزایش دو برابری قیمت خوراک دام نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت:‌ اگر دولت بخواهد قیمت محصولات پروتئینی از جمله شیر و گوشت گران نشود باید یارانه غیر نقدی مانند علوفه ارزان قیمت در اختیار دامداران قرار دهد.

سعید سلطانی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: از هفته‌های پیش از سال نو شاهد افزایش بی‌رویه قیمت نهاده‌های دامی بودیم؛ به گونه‌ای که قیمت سه قلم از خوراک اصلی دام با افزایش دو برابری و قیمت سبوس با افزایش سه برابری مواجه شد.

به گفته وی در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم جو هزار تومان‌، ذرت 1200 تومان و کنجاله سویا حدود 2000 تومان است و هر کیلوگرم سبوس نیز کیلویی 750 تا 900 تومان به دست دامدار می‌رسد.

سلطانی با بیان این‌که قیمت دیگر نهاده‌های تولید از جمله کنسانتره و دیگر افزودنی‌های خوراک دام نیز با افزایش نسبی مواجه شده است، افزود: این درحالی است که کارخانه‌های محصولات لبنی شیر را کیلویی 1100 تومان (قیمت مصوب سال گذشته) از دامداران می‌خرند و گوشت هم افزایش قیمت چندانی نداشته است.

پیشنهاد 1600 تومانی دامداران برای هر کیلوگرم شیر خام

مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران تاکید کرد: اگر دولت یارانه‌ای به تولید اختصاص ندهد با قیمت‌های کنونی نهاده‌های تولید و هزینه‌ها، قیمت منطقی برای خرید هر کیلوگرم شیر خام حدود 1600 تومان است.

سلطانی ادامه داد: دولت اگر می‌خواهد ضمن اختصاص یارانه برای جلوگیری از افزایش قیمت شیر خام و دیگر محصولات لبنی بازار را کنترل کند باید از ادامه یارانه نقدی در سال جدید خودداری کرده و به جای آن علوفه ارزان قیمت (به قیمت سال گذشته) در اختیار دامداران قرار دهد تا تولیدکنندگان بتوانند از این یارانه نقدی هدفمند‌ در راستای تقویت تولید و اشتغال گام بردارند. از سوی دیگر بازار با افزایش نقدینگی دامداران دچار التهاب نشود.

چرا وزارت صنعت برای قیمت گوشت تعیین تکلیف می‌کند!

وی گفت: در حالی که براساس قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی تولید تا بازار محصولات کشاورزی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد مشخص نیست رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در چه مقام و جایگاهی و از طرف چه کسانی قول گران نشدن گوشت قرمز در سال جاری را به مردم می‌دهد؟

مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران تصریح کرد:‌ در صورتی می‌توان وعده جلوگیری از افزایش قیمت شیر یا گوشت قرمز را به مردم داد که خوراک دام به قیمت سال گذشته در اختیار دامداران قرار گیرد که البته این وعده باید از سوی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی با اندیشیدن تمهیدات لازم داده شود.

س
لطانی تاکید کرد: گرچه سلامت و ارتقای آن در جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است اما اگر مسئولان می‌خواهند وضعیت بهداشت در جامعه ارتقا پیدا کند به جای هزینه‌های هنگفت در بخش سلامت آن هم با نگاه بیمار محوری، تغذیه را سالم و قابل دسترس برای مردم تامین کنند تا خود به خود از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری شود که به این نوع نگاه سلامت محور اطلاق می‌شود.
کد خبر افزایش 2 برابری قیمت خوراک دام محصولات پروتئینی گران می‌شود

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =