۰ نفر
۱۶ تیر ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۵
فرآورده‌های پروبیوتیک حاوی باکتری‌هایی هستند که اثرات مفیدی در سلامت مصرف کننده دارند و موجب وزن سالم می‌شوند.


به گزارش گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، فلور روده انسان حاوی انواع باکتری‌هاست؛ بسیاری از این باکتری‌ها برای گوارش بهینه غذا مفید هستند و دسته‌ای از این آنها که به باکتری‌های پروبیوتیک معروف هستند علاوه بر کمک به گوارش مولکول‌های پیچیده، ترکیباتی مانند ویتامین‌ها و آنتی بیوتیک‌های مختلف را تولید می‌کنند که برای بدن مفید است.

بهتر است بدانید منبع باکتری‌های پروبیوتیک لبنیات و میوه‌ها هستند؛ فرآورده‌های پروبیوتیکی حاوی باکتری‌های مفیدی هستند که اثرات مفیدی در سلامت مصرف کننده دارند.

مجموعه‌ای از مطالعات نشان داده‌اند که فلور روده اشخاصی که اضافه وزن دارند و به خصوص افراد چاق دارای ویژگی‌های خاصی است که منجر به عدم تعادل بین انواع مختلف باکتری‌های روده می‌شود و این مطالعات نشان داده‌اند که مکمل‌های پروبیوتیک برای کم کردن وزن بهتر از رژیم غذایی هستند.

یک تیم پزشکی در دانشگاه لاوال در کبک ـ کانادا برای آزمون این فرضیه که پروبیوتیک‌ می‌تواند به توازن پویایی میکروبیوت روده کمک کند و به نفع باکتری‌هایی است که موجب وزنی سالم در انسان می‌شوند، 125 نفر داوطلب که دارای اضافه وزن بودند را به مدت سه ماه در یک رژیم غذایی قرار دادند.

در آغاز شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند؛ نیمی از آنها از دو قرص در روز که حاوی پروبیوتیک (لاکتوباسیلوس رامنوسوس) بود مصرف کردند در حالی که گروه دوم  نوعی دارو نما مصرف می‌کردند.

پس از 12 هفته از رژیم غذایی، نتایج طرح اولیه برای همه یکسان بود؛ محققان در این آزمون مشاهده کردند مصرف کنندگان پروبیوتیک به طور متوسط 4.4 کیلوگرم کاهش وزن داشتند و در مقابل گروه دوم که دارونما مصرف کرده بودند 2.6 کیلوگرم کاهش وزن داشتند و این نتایج در زنان دو برابر مردان بود.

پس از 12 هفته دیگر گروه دوم که دارونما مصرف می‌کردند وزنی ثابت داشتند در حالی که گروه اول که پروبیوتیک مصرف می‌کردند به طور متوسط  5.2 کیلوگرم وزن کم کردند.

مصرف پروبیوتیک تولید لپتین (هورمون گرسنگی) می‌کند و گرسنگی را کاهش می‌دهد؛ اما این اثرات در مردان مشابه نبود و محققان معتقدند این موضوع شاید به مقدار مصرف آنها ربط داشته باشد.

برای اینکه باکتری‌ها در فلور روده مفید واقع شوند و به طور موثر رشد کنند باید یک محیط حمایتی که نیاز به یک رژیم غذایی درست دارد، یعنی چربی کمتر و فیبر بیشتر، مصرف شود.
کد خبر اثرات پروبیوتیک در کم کردن وزن

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =