رئیس اتحادیه چایکاران با بیان اینکه چند ماه پیش مقدار 50 تن چای سنواتی در بازار عرضه شد، گفت: عرضه مجدد چای انباری به بازار لطمه بزرگی به محصول چای امسال می‌زند.


ایرج هوسمی رئیس اتحادیه چایکاران شمال کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد به مناقصه گذاشتن چای سنواتی گفت: چند ماه پیش حدود 50 تن از چای سنواتی توسط سازمان تعاون روستایی معامله و چای غیر قابل مصرف با بازسازی وارد بازار شد که بروز این اتفاق لطمه بزرگی به محصول چای امسال می‌زند.

وی افزود: در حال حاضر مقادیر زیادی چای سنواتی در انبارها موجود است و اگر دوباره این چای‌ها وارد بازار شده باشد، باید فاتحه چای تولید امسال را خواند.

رئیس اتحادیه چایکاران شمال کشور در مورد معامله مجدد چای سنواتی، اظهار داشت: قرار بود در صورت معامله، این چای‌ها به بیرون از مرزها فرستاده شوند و در داخل کشور عرضه نشود، زیرا عرضه چای سنواتی در داخل، کشاورز و صنعتگر را نابود می‌کند.

هوسمی در پاسخ به این سؤال که چای سنواتی برای چه نوع مصرفی به خارج از کشور می‌رود، گفت: در خارج از مرزها چای سنواتی برای مصارف غیر انسانی به کار می‌رود و آن را به کمپوست یا مواد دارویی تبدیل می‌کنند و یا از آن مواد کافئین‌دار تهیه می‌کنند.  

رئیس اتحادیه چایکاران شمال کشور در مورد چگونگی به وجود آمدن چای سنواتی در کشور، اظهار داشت: در یک دوره‌ای چای کشور  زیر نظر سازمان چای کشور و وزارت بازرگانی بود و در آن زمان وزارت بازرگانی قاعده‌ای داشت مبنی بر اینکه اگر هر کارخانه‌ای یک کیلو از چای تولید داخلی را بخرد می‌تواند، حدود یک و نیم کیلوگرم چای خارجی وارد کند.

هوسمی گفت: در آن دوران چای به سه شکل چای داخلی، چای مخلوط خارجی و داخلی و چای خارجی عرضه و به مصرف می‌رسید و از این وضعیت هم مصرف‌کننده، واردکننده و صنعت‌گر چای رضایت داشتند.

وی افزود: سازمان چای تشکیلات وسیعی داشت و بدون استفاده از بودجه و اعتبارات دولت این فرآیند را مدیریت می‌کرد و به فعالیتش ادامه می‌داد.

رئیس اتحادیه چایکاران شمال کشور، اظهار داشت: بعد از مدتی مسئولیت کاشت، داشت و برداشت چای از وزارت بازرگانی به وزارت کشاورزی واگذار شد و مسئله اختلاط چای ایرانی و خارجی هم منتفی شد.

هوسمی اظهار داشت: در حدود سال 70 دولت مصوبه‌ای اعلام کرد مبنی بر اینکه اگر چای تولید داخل در بازار مصرف به فروش نرسد، آن را خریداری می‌کند و به همین دلیل کارخانجات هر نوع برگ سبز بی‌کیفیتی را خریداری کردند که به دلیل عدم کیفیت به مصرف نرسید و در مقابل خرید آن چای‌های بی‌کیفیت هم دولت متعهد نشد.

وی افزود: این مقادیر چای تا نزدیک 250 هزار تن افزایش یافت و به بلایی برای تولید چای داخل مبدل شد و باعث شد که چای قابل عرضه به بازار وارد کنیم، زیرا نه قیمت برای برگ سبز چای تعیین می‌شد و نه این چای در بازار مصرف به فروش می‌رفت.

رئیس اتحادیه چایکاران کشور تصریح کرد: طبق اعلام سازمان‌های مربوطه و ذیصلاح اگر از زمان تولید چای سه سال بگذرد آن چای  دیگر قابل شرب نیست و مصرف انسانی ندارد، در حالی که تولید چای‌های سنواتی به سال‌ها پیش که قطعا بیشتر از سه سال برمی‌گردد و بنابراین این چای‌ها به هیچ عنوان کاربرد انسانی ندارد.

رئیس اتحادیه چایکاران شمال کشور، بیان داشت: چای ساخته شده امسال با توجه به عملکرد سازمان چای و قیمت مناسبی که برای آن در نظر گرفته شده است، چای قابل مصرفی در بازارهای داخلی است و اگر با همین روند فرآیند تولید و ساخت چای ادامه یابد و تحت کنترل باشد، احتمالا دیگر چیزی با عنوان چای سنواتی نداشته باشیم.

وی گفت: در ایران امکان تولید کمپوست از چای سنواتی مانده در انبارها وجود ندارد.
کد خبر عرضه چای سنواتی لطمه بزرگی به محصول چای امسال می‌زند

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =