سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل (فائو) با اشاره به اینکه تنها در سال 2012 میلادی حجم صید ماهی و سایر جانوران دریایی در جهان به بیش از 158 میلیون تن رسیده است، ماهی گیری را بزرگترین منبع تغذیه و همچنین ایجاد اشتغال توصیف کرد.

به گزارش ایرنا، فائو در گزارشی در نیویورک انتشار یافت، اعلام کرد: شیلات در سال 2013 بالغ بر 10 میلیون تن نسبت به همین محصولات در سال 2010 افزایش پیدا کرده است.

این نهاد سازمان ملل با اشاره به افزایش نیاز و تقاضا برای محصولات دریایی در سال های اخیر بر اهمیت ایجاد برکه ها و دریاچه های مصنوعی به منظور پرورش و تولید بیشتر ماهی و سایر جانوران آبزی تاکید کرده است.

ˈخوزه گرازیانو داسیلواˈ مدیرکل سازمان خواربار و کشاورزی (فائو) در این گزارش بر نقش حیاتی منابع آبی و اقیانوس ها در زندگی انسان ها و ضرورت محافظت از آن ها برای تامین نیازهای آینده بشر تاکید و خاطرنشان کرده است: سلامت سیاره ما و ساکنان آن و همچنین امنیت غذایی آیندگان وابسته به آن است که چگونه با این ˈدنیای آبی رنگ ˈ رفتار می کنیم.

در این گزارش با اشاره به اینکه حجم محصولات دریایی مورد مصرف مردم از 70 درصد در دهه 80 به 85 درصد در سال 2013 افزایش پیدا کرده، گفته شده است اینگونه محصولات بطور میانگین 17 درصد از پروتئین مورد نیاز مردم را تامین می کند و در برخی نقاط این رقم به 70 در صد می رسد.

در گزارش تازه فائو همچنین گفته شده است که صنعت ماهی گیری در سال 2012 منبع تولید 60 میلیون کار در سراسر جهان بوده که 85 درصد از این مشاغل را مردم کشورهای آسیایی در اختیار داشتند.

این نهاد، درآمد حاصل از تولید و فروش محصولات دریایی را 130 میلیارد دلار در سال 2013 اعلام کرده و این نکته را نیز یادآور شده است که در زمان حاضر سالیانه نزدیک به یک میلیارد و 300 میلیون تن از تولیدات غذایی جهان یعنی یک سوم از مجموع این تولیدات در اثر بی توجهی و سهل انگاری هدر می رود.
کد خبر ماهیگیری بزرگترین منبع تغذیه و ایجاد اشتغال در جهان است

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =