صنایع غذایی> رئیس انجمن صنفی گاوداران استان تهران گفت: طبق ابلاغیه سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به منظور اجرای مصوبه خرید هر کیلوگرم شیر خام به قیمت 1440 تومان، مقرر شد ناظرین و بازرسین این سازمان سریعتر در کارخانجات بزرگ لبنی مستقر شوند.

سیداحمد مقدسی افزود: مصوبه 1440 تومانی خرید شیر خام که مربوط به سال گذشته بوده تاکنون اجرایی نشده اما به تازگی اجرای این مصوبه برای سال جاری توسط ستاد تنظیم بازار تصویب و برای اجرا ابلاغ شد.

وی اظهار داشت: با ابلاغ مصوبه اخیر سازمان تنظیم بازار، صنایع لبنی اعلام کردند به علت بالا بودن هزینه های تمام شده تولید از این مصوبه تمکین نخواهند کرد.

وی تصریح کرد: بنابراین انجمن صنفی گاوداران طی نامه ای به سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان برای جلوگیری از ضرر و زیان دامداران سراسر کشور خواستار اجرای مصوبه ستاد تنظیم بازار شد.

مقدسی افزود: سازمان حمایت از تولیدکنندگان برای اجرایی شدن مصوبه خرید شیرخام با قیمت 1440 تومان طی بخشنامه ای لزوم استقرار بازرسان و ناظران این سازمان در کارخانجات لبنی بزرگ را به ادارات کل این سازمان در استان ها ابلاغ کرد.

وی اضافه کرد: براساس این بخشنامه، ناظران و بازرسانی از سوی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان سراسر کشور در کارخانجات بزرگ لبنی مستقر خواهند شد تا شیرخام با قیمت مصوب 1440 تومانی از دامداران خریداری شود.

به گفته وی، براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، قیمت هر کیلوگرم شیر خام کیفی با بار میکروبی کمتر از یکصد هزار و 3.2 درصد چربی تحویل درب کارخانه های لبنی 1440 تومان است.

وی اظهار داشت: البته این درحالیست که بیش از یک سال است دامداران سراسر کشور بابت تولید هر کیلوگرم شیر خام ضرر و زیان می دهند زیرا این مصوبه سال گذشته اجرایی نشد و صنایع لبنی هر کیلوگرم شیر خام را با قیمت 1100 تا 1250 تومان خریداری می کردند.

وی گفت: به طوری که با توجه به هزینه های تمام شده تولید هم اکنون قیمت واقعی هر کیلوگرم شیرخام حدود 1600 تومان است.

هم اکنون سالانه بیش از 8 میلیون تن شیرخام در کشور تولید می شود.


منبع:ایرنا
کد خبر 01398e0027f24b6a9ef53af525d19f36

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =