صنایع غذایی> اقتصاد غذا – دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی ایران در نامه ای به معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: یارانه صادراتی به تنهای قادر نیست مشکل مازاد شیر خام را حل کند و دولت باید تسهیلات بدون بهره به کارخانجات لبنی بپردازد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا «فود پرس»، رضا باکری دبیر انجمن صنفی صنایع فرآورده های لبنی ایران در نامه ای به حسن رکنی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی آورده است: از ابتدای سال 95 با سیرنزولی آستانه تحمل مالی کارخانجات لبنی، جذب شیر خام مازاد کشور با مشکل مواجه شده و همزمان با رشد انبار شیرخشک، قیمت داخلی آن نیز با کاهش هزار تومانی در هر کیلوگرم توام گردیده است.

عدم نقدینگی کافی در صنایع لبنی و افت حدودا 5 درصدی مصرف داخلی از یک سو و کاهش 6درصدی صادرات آن از سوی دیگر، آرام آرام پدیده عدم جذب شیر خام مازاد کشور به عارضه حادی تبدیل گردیده است. این رویداد با سیاست افزایش تولید شیر خام حداقل به میزان 850 هزار تن در سال 95 و در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی، تقابل جدی ایجاد می نماید و به اقدام و عمل قاطع قبل از تبدیل شده آن به بحران عمومی دامداری های کشور نیازمند است.

همچنین در بخش دیگری از این نامه آمده است: این انجمن پیشنهاد می نماید جهت خرید شیر خام مازاد کشور (تا هر تناژی که عملا در بازار عرضه و تقاضا اتفاق می افتد) اعتبار بانکی لازم مصوب و در اختیار واحدهای لبنی اثرگذار در سهم بازار لبنیات کشور قرار گیرد، تا با تولید شیر خشک مطابق با استانداردهای جهانی و کیفیت مطلوب (عاری از هرگونه اختلاط با پودر آب پنیر و...) و با قابلیت صادرات نسبت به جمع آوری شیر خام مازاد اقدام نمایند. اصل اعتبار توسط کارخانجات لبنی یکساله و بهره اعتبار توسط آن وزارتخانه محترم در سررسید بازپرداخت گردد. لازم به ذکر است روش اعطای مشوق های صادراتی به تنهایی قادر به جذب شیر خام مازاد کشور نخواهد گردید، علیرغم اینکه این انجمن از روش اعطای مشوق صادراتی کاملا حمایت می نماید و لیکن آن را به تنهایی در این رابطه ناکافی می داند.

کد خبر 067721fde00549b39e8b0be9510c19f4

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =