غذا و تغذیه> اگر دائماً صدای قار و قور کردن شکم تان را می شنوید، دنبال غذا هستید و احساس می کنید معده تان خالی است، همیشه معنی اش آن نیست که واقعاً گرسنه هستید.

 اینکه شما نمی توانید احساس سیری کنید و حتی وقتی تازه غذا خورده اید هم همچنان احساس گرسنگی می کنید، دلایل مختلفی دارد. اگر شب ها برای رفع هوس های غذایی تان سراغ یخچال می روید، همین کار ساده می تواند نشانه ی مناسب نبودن رژیم غذایی<diet> یا نشانه ی هشدار دهنده ای مبنی بر وجود یک مشکل یا بیماری مهم در شما باشد.

در ادامه می خواهیم ببینیم چرا بعضی افراد همیشه احساس گرسنگی می کنند و چطور می توان جلوی این مشکل را گرفت.


۱- افراط در خوردن کربوهیدرات های تصفیه شده

کربوهیدرات های تصفیه شده در مواد غذایی فرآوری شده به ویژه پاستا، نان ها، کیک ها و شیرینی ها و مواد غذایی قندی وجود دارند. این مواد غذایی فاقد فیبر هستند به همین دلیل بعد از خوردن شان بدن مجبور می شود آن ها را به سرعت هضم کند، به همین خاطر است که فوراً گرسنه می شویم و احساس سیری بعد از خوردن آن ها موقتی است.

تحقیقات علمی ثابت کرده مواد غذایی ای که فیبر زیادی دارند، هضم آن ها بیشتر طول می کشد، به همین دلیل استفاده از فیبر در رژیم غذایی خود، راه حل مناسبی برای این مشکل است. اگر مصرف مداوم مواد غذایی حاوی کربوهیدرات تصفیه شده را کنار بگذارید و به جای آن از مواد غذایی سالم تری مثل غلات کامل، برنج قهوه ای و سبزیجات استفاده کنید، تأثیر این رژیم غذایی متفاوت را به زودی در خود احساس خواهید کرد.

۲- دیابت

بیماری دیابت، به ویژه دیابت نوع دو، می تواند باعث گرسنگی دائمی در بیمار شود. این بیماری باعث می شود گلوکز یعنی همان منبع انرژی بدن به جای آنکه درون سلول ها توزیع شود، در خون باقی بماند. همین مسأله موجب می شود بیمار احساس گرسنگی کند. بسیاری از سلبریتی ها مانند تام هنکس، بازیگر بزرگ و مشهور هالیوودی، با وجود ابتلا به دیابت، زندگی خوبی دارند.

احساس گرسنگی تنها یکی از نشانه های بیماری دیابت است که از طریق آزمایش خون قابل تشخیص است. با مصرف دارو و در پیش گرفتن یک رژیم غذایی مخصوص می توان این بیماری را کنترل و نشانه های آن را برطرف کرد.

۳- زیاد ورزش کردن

اگر زیاد ورزش کنید، کالری زیادی هم خواهید سوزانید و در نتیجه، بدن شما کالری بیشتری طلب خواهد کرد. کسانی که به طور مرتب و به مدت طولانی ورزش می کنند، سوخت و ساز سریع تر و اشتهای بیشتری دارند.

۴- مصرف بعضی داروها
افزایش اشتها می تواند از عوارض جانبی بسیاری از داروها به خاطر وجود عناصر خاصی در آن ها هم باشد. عمده عناصری که چنین تأثیری دارند عبارتند از کورتیزول، انسولین و الانزاپین که در داروهای مخصوص دیابت، ضد افسردگی یا تثبیت کننده خلق می توانند وجود داشته باشند.

۵- اضطراب بیش از اندازه (غذا خوردن احساسی)
اضطراب مداوم تأثیرات جدی ای بر سلامت ما دارد که افزایش اشتها یکی از آن ها است. غذا خوردن احساسی یک اختلال شایع است که ثابت می کند اضطراب شدید تا چه حد با احساس گرسنگی مرتبط است. از نقطه نظر علمی، اضطراب باعث افزایش سطح کورتیزول یا همان هورمون اضطراب در بدن می شود و پرخوری و هوس کردن تنقلات ناسالم را به دنبال دارد.

اضطراب یکی از ریسک فاکتورهای چاقی به شمار می رود و باید به موقع کنترل شود. روان درمانی، مصرف دارو و ورزش از جمله روش هایی هستند که به شما کمک می کنند تعادل و خود کنترلی خود را دوباره به دست آورید و از غذا خوردن احساسی پرهیز کنید.

۶- سریع غذا خوردن یا غذا خوردن بدون توجه و حواس جمع

در زندگی پرمشغله ی امروز، بسیاری از ما ترجیح می دهیم به سرعت و در حالی که مشغول انجام کار دیگری هستیم غذای خود را بخوریم. شاید با این کار بتوانید در وقت تان صرف جویی کنید، اما این عادت اصلاً برای سلامت تان خوب نیست. به گفته ی دانشمندان، غذا خوردن با حواس پرت یا با سرعت تأثیر منفی ای بر میزان اشتهای ما دارد، میزان کالری دریافتی ما را افزایش می دهد و منجر به افزایش وزن و هوس کردن دائم مواد غذایی می شود.

برای وعده های غذایی خود حتماً به همان اندازه که واقعاً استحقاقش را دارند وقت بگذارید. بنابراین س رفرصت بنشینید و بدون آنکه حواس تان را پرت چیز دیگری کنید، غذایتان را بخورید، لقمه هایتان را با دقت بجوید و از تک تک آن ها لذت ببرید. با این کار از احساس سیر شدن خود آگاهی بیشتری پیدا خواهید کرد.

۷- پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید به اختلال در عملکرد تیروئید گفته می شود، غده ای که سوخت و ساز بدن را از طریق هورمون هایی که تولید می کند، تحت کنترل دارد. این هورمون ها به درون خون ترشح می شوند و سوخت و ساز را کنترل می کنند. پرکاری تیروئید به این معنی است که این غده بیش از اندازه هورمون تیروئید تولید می کند. افزایش احساس گرسنگی یکی از نشانه های این مشکل است.

پرکاری تیروئید به راحتی قابل تشخیص است و برای درمان آن یا از داروهایی که سطح هورمون ها در بدن را به تعادل می رسانند استفاده می شود یا در موارد شدید، از عمل جراحی.

۸- کمبود خواب

هرگز اهمیت خواب شبانه برای بدن را دست کم نگیرید. گرلین که به آن هورمون گرسنگی هم گفته می شود، اشتها را در مغز کنترل می کند. کمبود خواب نقش بسیار مهمی دارد، چون تحقیقات نشان داده نداشتن خواب کافی سطح هورمون گرلین را افزایش می دهد که باعث می شود احساس گرسنگی کنیم.

داشتن یک برنامه ی خواب منظم با دست کم ۸ ساعت خواب شبانه به شما کمک می کند سطح هورمون گرسنگی را در بدن خود کنترل کنید و در مجموع هم حال بهتری داشته باشید.

۹- سندرم پیش از قاعدگی یا یائسگی
غذا خوردن بی اختیار یا خارج از کنترل، یکی از نشانه های رایج در زنانی است که دچار سندرم پیش از قاعدگی می شوند. در روزهای پیش از شروع قاعدگی، زنان ممکن است اشتهای بیشتری پیدا کنند و هوس های غذایی بیشتری داشته باشند. این مسأله در دوران یائسگی زنان هم می تواند رخ دهد . علت این مسأله تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی، به ویژه کاهش هورمون استروژن است که افزایش احساس گرسنگی را به دنبال دارد.

استفاده از مواد غذایی سالم مثل میوه ها و سبزیجات، نوشیدن زیاد آب و ورزش کردن به کنترل این شرایط کمک می کند. در موارد شدید، باید به پزشک مراجعه کنید چون روش های درمانی یا حتی رژیم های غذایی مخصوصی وجود دارد که در چنین مواردی می توان از آن ها استفاده کرد.

۱۰- بارداری
بارداری هم یکی از دیگر عواملی است که باعث احساس گرسنگی در زنان می شود. در این حالت، بدن غذای بیشتری طلب می کند. این مسأله یک دلیل ساده دارد که آن این است که فرزند شما به مواد مغذی بیشتری نیاز دارد تا بتواند به شکل سالمی رشد کند. افزایش اشتها یکی از نشانه های بارداری است و از دیگر نشانه های آن می توان به پریود نشدن و حالت تهوع اشاره کرد.

تحقیقات نشان می دهد ۵۰ تا ۹۰ درصد زنان باردار دچار هوس های غذایی ای می شوند که اصطلاحاً به آن ها ویار گفته می شود. با یک تست بارداری می توان از دلیل این هوس های غذایی مطمئن شد. اگر علت، بارداری باشد، با توصیه های پزشک می توانید گرسنگی خود را کنترل کنید و با در پیش گرفتن یک رژیم غذایی مخصوص جلوی افزایش وزن شدید خود را بگیرید.

11- نخوردن آب به اندازه ی کافی

در باب مفید بودن نوشیدن آب برای سلامتی دلایل زیادی را می توان مطرح کرد، از جمله حفظ سلامت سیستم گوارشی، قلب، مغز و پوست. نوشیدن آب به کم شدن احساس گرسنگی هم کمک می کند. تحقیقات نشان داده کسانی که قبل از خوردن غذا، آب می نوشند، کالری کمتری دریافت می کنند اما در عین حال احساس سیری می کنند.

گرچه عجیب به نظر می رسد اما ممکن است مغز ما احساس تشنگی را با احساس گرسنگی اشتباه بگیرد. به همین دلیل نوشیدن آب کافی اهمیت زیادی دارد. مصرف مواد غذایی آب داری مثل میوه ها و سبزیجات هم به شما کمک می کند از احساس گرسنگی خود کم کنید.

12- کمبود چربی در رژیم غذایی

کمبود چربی در رژیم غذایی می تواند به اندازه ی افراط در مصرف آن مشکل ساز شود. مصرف مواد غذایی پر چرب باعث می شود سرعت عبور مواد غذایی از دستگاه گوارش کاهش پیدا کند، یعنی مواد غذایی مدت بیشتری در معده باقی می مانند و این مسأله موجب می شود بیشتر احساس سیری کنید.

تحقیقات ثابت کرد کسانی که دائماً از مواد غذایی کم چرب استفاده می کردند، بیشتر از کسانی که رژیم غذایی پر چرب داشتند، به طور پیوسته احساس گرسنگی می کردند. در رژیم غذایی خود از ماهی هایی مثل سالمون و تن، تخم مرغ، روغن زیتون و دیگر منابع سالم چربی استفاده کنید و از مصرف مواد غذایی کم چرب خودداری کنید.

13- کمبود پروتئین

کمبود پروتئین در رژیم غذایی هم یکی دیگر از دلایل احساس گرسنگی دائمی محسوب می شود. پروتئین ویژگی های خاصی دارد که به کاهش سطح هورمون های گرسنگی آور کمک می کند و در عین حال باعث احساس سیری می شود. رژیم غذایی ورزشکاران مملوء از پروتئین است چون مصرف این ماده به کنترل وزن کمک می کند و پروفایل متابولیکی را بهبود می بخشد.

تحقیقات نشان داد کسانی که در طول روز بیشتر پروتئین مصرف می کردند، کمتر ذهن خود را درگیر فکر غذا می کردند. برای اینکه پروتئین کافی را دریافت کنید می توانید از محصولات حیوانی ای مثل گوشت، ماهی، تخم مرغ و همینطور مواد لبنی، بعضی سبزیجات و غلات کامل استفاده کنید.

منبع:ساعت 24
کد خبر 0aa1bd3b05b24386bc153cee3da29860

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =