مواد غذایی> رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی بیماری تب برفکی، قاچاق دام و ذبح‌های مناسبتی را عامل کاهش دام سبک و گرانی قیمت گوشت دانست و گفت: اگر از آسیای میانه گوشت وارد نمی‌کردیم اکنون قیمت آن گران‌تر می‌شد.

علی‌اصغر ملکی در مورد علت افزایش قیمت گوشت گوسفندی طی یکی دو ماه اخیر اظهار داشت: قیمت گوشت از سال 92 تا اردیبهشت ماه امسال تنها 10 درصد افزایش داشت، اما با شرایطی که پیش آمد، به یکباره قیمت‌ها سیر صعودی گرفت. 

وی در مورد دلایل افزایش قیمت گوشت گوسفندی در بازار خاطرنشان کرد: بارندگی‌های بهاره سبب بروز سیل و از بین رفتن بخشی از دام‌های سبک شد و در کنار آن، شیوع بیماری تب برفکی سبب شد، تا بسیاری از دام‌ها تلف شوند. 

به گفته رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی، ذبح گوسفند در ایام عید قربان و محرم سبب شد، تا حجم زیادی از دام سبک از گردانه تولید خارج شود و در کنار آن از اکنون، برخی از منفعت‌طلبان دام‌ها را برای مناسبت اربعین نگهداری کرده‌اند و اجازه نمی‌دهند، وارد بازار شود. 

ملکی در پاسخ به اینکه قرار بود قیمت گوشت با ورود دام عشایر به بازار کاهش یابد، گفت: دام عشایر، دام ترکیبی است که معمولاً مورد پسند کلان‌شهرها به ویژه تهران نبوده و مردم گوشت لوکس را می‌پسندند که مربوط به دام‌های استان کردستان است. 

وی با اشاره به افزایش قاچاق دام از مرزهای غربی کشور گفت: وقتی آن طرف مرز پول خوبی بابت دام می‌دهند، صاحبان گله ترجیح می‌دهند به جای پرداخت هزینه حمل و نقل و انتقال دام به استان‌های داخل، آن را با قیمت بالاتر به خارج از مرز بفروشند. 

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تصریح کرد: اگر از چند ماه پیش موافقت وزارت جهاد برای واردات گوشت گوسفندی را نمی‌گرفتیم، اکنون قیمت آن به بالای کیلویی 50 هزار تومان رسیده بود، چرا که اکنون دام سبک ذبح‌شده از سه کشور ارمنستان، قرقیزستان و گرجستان وارد کشور می‌شود. 

وی در توضیح دیگر موضوع اظهار داشت: دامها در این کشورها با نظارت نماینده سازمان دامپزشکی، طبق اصول شرعی ذبح شده، پیش‌سرد می‌شود و از طریق حمل و نقل هوایی و فرودگاه پیام وارد بازار می‌شود و همین مسئله سبب شده تا قیمت گوشت گوسفندی با شقه به مغازه‌دار کیلویی 33 هزار تومان تحویل داده شود. 

ملکی گفت: اکنون قیمت گوشت شقه گوسفندی بدون دنبه کیلویی 37 هزار تومان بوده که این رقم برای گردران در هر کیلو 5 هزار تومان بالاتر یعنی 42 هزار تومان است. 

منبع:فارس
کد خبر 0bf4eef7abf54cad9c7e62e3dcb77e2d

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =