مواد غذایی> معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه واردات کالاهای اساسی در راستای تأمین امنیت غذایی کشور است، گفت: موجودی کالاهای اساسی در 10 سال گذشته بی‌سابقه و وضعیت ذخایر راهبردی کالاهای اساسی مورد عمل شرکت بازرگانی دولتی مطلوب است.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران، علی قنبری مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران واردات گندم و دیگر کالاهای اساسی را در راستای تامین امنیت غذایی کشور دانست و تصریح کرد: با توجه به مقدار زیاد  تولید و خرید تضمینی گندم در سالجاری و موجودی بالای ذخایر حال حاضر کشور،‌ نیازی به واردات این محصول از خارج کشور نخواهیم داشت.

قنبری افزود: شرکت بازرگانی دولتی ایران مطابق با شرح وظایف مندرج در اساسنامه خود ماموریت تنظیم بازار از طریق خرید، تدارک و نگهداری، فروش و توزیع کالاهای اساسی،‌ حساس و ضروری را انجام می دهد.

 مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران بیان داشت: این شرکت در مواقعی که امنیت غذایی مردم از جنبه‌های کمی و کیفی با مشکل و کمبودی مواجه شود و نتوان از محل تولیدات داخلی این کمبودها را جبران کرد،‌ بنابر تکالیف محول‌شده نسبت به تامین کسری از خارج کشور اقدام می‌کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص وضعیت موجودی کالاهای اساسی در سالجاری تشریح کرد: وضعیت ذخایر راهبردی کالاهای اساسی مورد عمل شرکت بازرگانی دولتی ایران در شرایط  مطلوبی از نظر کمیت و کیفیت قرار دارد، طوری که این میزان موجودی کالا در 10 سال گذشته بی سابقه بوده است.

وی افزود: این شرکت با فراوری برخی از کالاها مثل شکر خام و روغن خام،‌ با توجه به ظرفیت‌های تولیدی کارخانجات بخش خصوصی و شرایط استراتژیک ایران در منطقه، اقداماتی را در زمینه توسعه صادرات غیرنفتی انجام داده است و برای صادرات آرد به کشورهای منطقه نیز آمادگی کامل دارد.

‌قنبری تصریح کرد:‌ موجودی گندم به عنوان یکی از کالاهای استراتژیک،‌ از ابتدای سال جاری تاکنون شرایط مطلوبی دارد و با توجه به کاهش میانگین مصرف کشور به واسطه‌ی آزادسازی 20 درصدی آرد یارانه‌ای و خرید 8 میلیون تنی گندم از کشاورزان، با اطمینان می‌گوئیم که موجودی حال حاضر گندم کشور به مراتب بیشتر از ذخایر راهبردی تکلیف‌ شده جهت مصارف 6 ماهه می باشد، بنابراین امسال نیازی به واردات گندم نخواهد بود.


کد خبر 12476fecde7d47219a5a943f0ae13f98

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =