مجمع جهانی اقتصاد ایران را از نظر شاخص مطلوبیت فرایندهای گمرکی در بین 148 کشور دنیا در رتبه ضعیف 103 قرار داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ شاخص مطلوبیت فرایندهای گمرکی نشان می‌دهد که در هر یک از کشورهای جهان وضعیت فرایندهای مربوط به واردات و صادرات چه میزان کارامد هستند.

براین اساس کشور سنگاپور با کسب بالاترین نمره بهترین وضعیت را در زمینه مطلوبیت فرایندهای گمرکی دارد. فنلاند، هنگ کنگ، نیوزلند، امارات،‌ هلند، سوئد، قطر، ایرلند و لوکزامبورگ نیز در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در پایین این فهرست نیز بدترین وضعیت در زمینه عملکرد گمرک مربوط به کشورهای ونزوئلا، آرژانتین، آنگولا، چاد، هائیتی، الجزایر، بوروندی، لیبی، اوکراین و برزیل است.

ایران در این رده‌بندی رتبه ضعیف 103 را به خود اختصاص داده است. در بین کشورهای منطقه خاورمیانه ایران توانسته تنها بالاتر از دو کشور لبنان و یمن قرار بگیرد. امارات، قطر و عمان هم بهترین وضعیت امور گمرکی را در منطقه خاورمیانه به خود اختصاص داده‌اند.

گمرک ایران در چند سال گذشته و به ویژه از سال قبل تاکنون با چالش‌های زیادی مواجه شده است. از جمله چالش‌های مربوط به حوزه کاری گمرک ایران می‌توان به وجود اسکله‌ها و مبادی غیرقانونی ورود کالا، زیر سوال رفتن آمارهای گمرک در حوزه صادرات غیرنفتی از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس، تعلل در تعطیلی گمرک‌های غیرفعال و نیمه‌فعال، انباشت کالا در گمرک‌های داخلی به دلیل مسائل ارزی، صدور بخشنامه‌های پی‌درپی و بعضا متناقض و امثال آن اشاره کرد.

اگر چه گمرک همواره اعلام کرده که در مورد مشکلاتی مانند انباشت کالا در گمرک‌ها این سازمان تقصیری ندارد و ریشه مشکلات به اختلافات ارزی بانک مرکزی و بانک‌های عامل مربوط است اما به هرحال گمرک خواسته یا ناخواسته همواره یک پای ثابت مشکلات مربوط به تجارت خارجی کشور بوده است.

در همین حال مسعود کرباسیان، رییس کل جدید گمرک ایران پس از تصدی دوباره این سمت، هفت سرفصل اصلی برنامه‌هایش را اعلام کرد. اجرای دقیق قانون امور گمرکی، توسعه گمرک الکترونیک، تشکیل گمرک مدرن و بکارگیری تجهیزات مدرن گمرکی، پیوستن به سازمان جهانی گمرک و تطبیق فعالیت‌های داخلی گمرک براساس اصول بین‌المللی، روان‌سازی و شفاف‌سازی فعالیت‌های گمرکی، شایسته‌سالاری در گمرک و رسیدگی به وضعیت پرسنل و همچنین گمرک در خدمت اقتصاد ملی سرفصل‌های اصلی برنامه کرباسیان برای اداره گمرک ایران هستند.

کد خبر 26053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =