مواد غذایی> معاون وزیر جهاد کشاورزی از افتتاح 445 پروژه در ایام دهه فجر خبر داد.

حسن رکنی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری با اشاره به روند تولید پروتئین از ابتدای انقلاب تا به امروزبیان داشت: در ابتدای انقلاب سرانه تولید گوشت قرمز حدود 10.5 کیلو بوده است که این رقم در سال 94 به 11.5 کیلو گرم رسیده است البته در این حوزه افزایش مصرف نداشته‌ایم چرا که گرایش عمومی مردم به سمت مصرف گوشت سفید رفته‌است.

وی افزود: در بخش شیر و لبنیات سرانه تولید در ابتدای انقلاب 70 کیلوگرم بوده است که این رقم به 130 کیلوگرم رسیده است.

رکنی در خصوص سرانه تولید ماهی در ابتدای انقلاب گفت: این رقم کمتر از یک کیلوگرم بوده که در حال حاضر به بالای 9 کیلوگرم رسیده است.

رکنی با اشاره به مجموع پروتئینی که در ابتدای انقلاب در سبد غذایی مردم بوده است افزود: این رقم به ازای هر نفر 16.2 گرم بوده است که در حال حاضر این عدد به 32 گرم رسیده است و با توجه به بهبود شرایط عمومی جامعه این رقم می‌تواند افزایش یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه تراز تجاری در بخش کشاورزی شرایط مناسبی پیدا کرده‌است اظهار داشت: در سال 92 نزدیک به 8.1 میلیارد دلار تراز تجاری منفی داشته‌ایم که این عدد در سال 93 به 5.4 میلیارد دلار کاهش یافته است و براساس برآوردهای انجام شده این رقم در سال 94 به 4.5 میلیارد دلار کاهش خواهد یافت.

رکنی با اشاره به کاهش 30 درصدی واردات محصولات کشاورزی از سال 92 تا به امروز افزود: واردات در 9 ماهه اول سال جاری 563 میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 8 درصد کاهش را نشان می دهد همچنین براساس آخرین آمار 9 ماهه اول سال مجموع صادرات در بخش دام و طیور بیش از 905 میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5.7 درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی افزود: در گوشت مرغ قریب به 50 هزار تن صادرات داشته ایم که 70 میلیون دلار ارزآوری داشته و با توجه به توقف 2 ماهه صادرات این محصول 13 درصد کاهش را نشان می دهد، این رقم در صادرات گوشت قرمز قریب به 50 هزار تن است که 70میلیون دلار ارز‌آوری داشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص میزان صادرات تخم‌مرغ در 9 ماهه اول سال بیان داشت: 100هزار پوند از این محصول صادر شده است که 75 میلیون دلار ارز‌آوری داشته است و این رقم 22 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی افزود: دربخش صادرات دام زنده قریب به 17 هزار تن صادرات داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 16.5 درصد رشد را نشان می‌دهد.

رکنی تاکید کرد: دربخش صادرات شیر نیز 295 هزار تن صادرات صورت گرفت که 422 میلیون دلار ارز آوری داشته اگرچه که این میزان صادرات از نظر وزنی نسبت به سال قبل 22 درصد کاهش داشته است اما با توجه به افزایش کیفیت تولیدات همانند سال گذشته مطلوب بوده است.

در طرح انتزاع، ابزار نظارتی به درستی منتقل نشد

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اجرایی نشدن درست قیمت مصوب 1440 تومانی شیر خام اظهارداشت:در طرح انتزاع بخشی از وظایف وزارت صنعت به جهاد کشاورزی منتقل شد اما ابزار نظارتی همراه آن به وزارت جهاد کشاورزی منتقل نشد.

رکنی افزود:در  اول تیر ماه سال 93 قیمت شیر در جلسه تنظیم بازار 1440 تومان تصویب شد و از آن تاریخ تاکنون این قیمت عملیاتی نشده است و در این رابطه دستگاه ناظر باید پاسخگو باشد، ما در وزارت جهاد کشاورزی دستگاه نظارتی نداریم البته سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده در این رابطه قول‌های مساعدی داده ولی هنوز موضوع به نتیجه نرسیده است.

برای صادرات مرغ نیازمند گفت و گوهای بیشتری با روسیه هستیم

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص وضعیت تولید و صادرات دام زنده در کشور بیان داشت: صادرات دام از دو سال پیش آغاز شد و در یک سال گذشته یک میلیون و 800 هزار رأس دام صادر شده است، با توجه به اینکه قیمت هر کیلوگرم دام زنده در سال 91 حدود11 هزار و 500 تومان بود و این رقم در سال 93 به 9 هزار و 500 رسید و در سال جاری نیز قیمت هر کیلو از این محصول دوباره به قیمت سه سال پیش یعنی همان 11 هزار و 500 بازگشت بنابراین رغبت صادرکنندگان را برای صادرات کاهش داده است.

وی افزود: در  سال گذشته 11 درصد تولید مرغ و تخم‌مرغ در زنجیره تولید انجام شد و امسال 15 درصد از تولید این محصولات در زنجیره قرار گرفت.

رکنی با اشاره به صادرات تخم‌مرغ اظهار داشت: در ماه گذشته قابلیت 20 هزار تن صادرات تخم‌مرغ را داشتیم اما برای تنظیم بازار و مدیریت صادرات از این محصول حدود 6 هزار تن صادر شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به بازارهای صادراتی ایران برای صادرات محصولات پروتئینی بیان داشت: روسیه بازار بزرگی برای مصرف اقلام پروتئینی به شمار می‌رود و با توجه به نزدیکی به کشور ایران فرصت طلایی برای صادرات محصولات دامی کشورمان به روسیه فراهم شده است،بنابراین کار ما برای صادرات محصولات پروتئینی به روسیه در وهله اول عرضه محصول باکیفیت و انجام یکسری مراودات و انعقاد پروتکل‌ها بین دو کشور است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی تاکید کرد:  گروه‌های کارشناسی برای بازدید به ایران مراجعه کرده‌اند و وضعیت موجود مورد تأییدشان بوده است؛اما ظاهراً برای صادرات پروتکل‌هایی بین کشور روسیه و سازمان دامپزشکی کشورمان باید منعقد شود که هنوز این پروتکل‌ها به مرحله نهایی نرسیده است.

وی افزود: صادرات محصولات لبنی قریب‌الوقوع به این کشور انجام می‌شود اما در مورد صادرات پروتئینی و یا مرغ نیازمند گفت‌وگوی بیشتر هستیم.

قیمت محصولات پروتئینی شب عید بر اساس عرضه و تقاضا در بازار است

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص وضعیت تامین بازار شب عید محصولات پروتئینی بیان داشت: با توجه به اینکه تولید گوشت قرمز و سفید در کشور مناسب بوده است؛ بنابراین نباید نگرانی در تامین مواد پروتئینی در شب عید وجود داشته باشد؛ البته با توجه به ذخیره سازی که توسط شرکت پشتیبانی امور دام صورت گرفته در صورت نیاز این شرکت گوشت سفید را به بازار تزریق خواهد کرد تا در بازار کمبودی وجود نداشته باشد.

وی در خصوص قیمت این محصول در شب عید اظهار داشت: قیمت مواد پروتئینی برا اساس عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد.

کاهش صادرات عسل در سال 94

معاون وزیر جهاد کشاورزی با شاره به کاهش صادرات عسل در سال 94 بیان داشت: صادرات عسل نسبت به سال گذشته کاهش یافته است اما موضوع مهمی که در صادرات عسل و یا هر کالایی مدنظر قرار می‌گیرد مزیت صادراتی آن است؛بنابراین باید در نظر گرفت که آیا در عسل صادراتی قیمتی که در دنیا خریدار دارد مزیت بیشتر است یا قیمتی که آن کالا در داخل خریداری می‌شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: ممکن است بنا به هر علتی نوسان قیمت در داخل اتفاق بیفتد و طبیعی است که این نوسان وقتی به نفع کشوری نیست صادرات کاهش می‌یابد.

رکنی افزود: در حال حاضر جمع‌بندی دقیقی در مورد وضعیت صادرات عسل نداریم؛ البته سازمان استاندارد عسل را از اجباری به تشویقی تبدیل کرده ولی برنامه‌ای برای الزام تبدیل استاندارد تشویقی عسل به اجباری در حال حاضر وجود دارد اما ممکن است با اجباری کردن استاندارد عسل صادرات تحریک شود.

وی تاکید کرد:رفع تحریم‌ها در کاهش قیمت نهاده‌ها حتماً مؤثر است و با توجه به شرایطی که پیش آمده به نظر می‌آید یک تعدیل قیمتی ناشی از صرفه‌جویی در ارتباطات بانکی داشته باشیم که البته ممکن است نتیجه آن 6 ماه دیگر مشهود شود.


کد خبر 3069431956ca434398dce957984ea125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =