مواد غذایی> کوچک‌ترین نوسان در خوراک دام، در هزینه تمام شده محصول، تأثیری مستقیم خواهد داشت.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: متأسفانه قرار است به‌زودی تعرفه واردات جو افزایش یافته و از پنج به ۱۰ درصد برسد؛ محصولی که تأثیرگذارترین فاکتور در قیمت خوراک دام محسوب می‌شود.

علیرضا عزیزاللهی با اشاره به اینکه حداقل ۶۵ درصد هزینه تمام شده شیرخام مربوط به خوراک است، افزود: قطعاً این افزایش به تناسب، دست دامداران را تنگ‌تر خواهد کرد؛ زیرا بدون شک، بالا رفتن نرخ جو، بر دیگر اقلام نظیر یونجه نیز اثر گذاشته و آنها را هم گران می‌کند.

به گفته وی، سال گذشته که خرید تضمینی جو از طرف دولت انجام شد، حدود یک میلیون تن از این محصول روی دست دولت ماند؛ بنابراین ابتدا ارز آن را از مبادله‌ای به آزاد تغییر دادند و اکنون قرار است تا یک ماه آینده، تعرفه آن به ۱۰ درصد افزایش یابد. در صورتی که چنین رویدادی اتفاق بیفتد، قیمت جو وارد شده به کشور، برای تاجر یک‌هزار تومان در هر کیلوگرم تمام می‌شود و قطعاً بین یک‌هزار و ۱۰۰ تا یک‌هزار و ۲۰۰ تومان در بازار عرضه خواهد شد. این در حالی است که هم‌اکنون نرخ این محصول حدود ۷۰۰ تومان در هر کیلوگرم به دست دامدار می‌رسد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران عنوان کرد: هرچند که آمارها در مقدار تولید جو داخلی بسیار متفاوت است، اما در مجموع صنعت دامپروری نیز به حدود پنج میلیون تن از این محصول به‌صورت سالانه نیاز دارد؛ بنابراین بین یک میلیون تن تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن هر ساله جو به کشور وارد می‌شود.

عزیزاللهی تأکید کرد: البته در این زمینه با معاونت امور دام وزارت جهاد کشاروزی جلساتی برگزار شده و درباره حل مشکلات احتمالی بحث شده است. به هر ترتیب، باید تدابیری اندیشیده شود که دامداران بیش از این دچار ضرر و زیان نشوند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با توجه به بارش‌های مطلوبی که برای نقاط مختلف کشور اتفاق افتاده، امسال تولید جو وضعیت قابل قبولی داشته باشد تا واردات این محصول به کشور کمتر شود.
کد خبر 35cb7f9219ac48b6b410de9184c330bf

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =