صنایع غذایی> علیرضا صفاخو - دبیر انجمن صنایع فرآورده های گوشتی نسبت نشست های خبری گذشته که حرص و جوش باز کردن کلاف سردرگم خمیر مرغ موسوم به MDF را داشت، خشنود و آرام به نظر می رسید؛ کما اینکه این را در پاسخ اش به پرسش ایانا مبنی بر به ثمر نشستن اعتراض های کارشناسی انجمن و بازتاب گسترده مطالبات واحدهای صنایع گوشتی در رسانه ها طی چند سال ممنوعیت آن می شد احساس کرد. ضمن آن که نتوانست با وجود این که نشست خبری امروز با محوریت برگزاری دومین نمایشگاه میتکس بود، آن را پنهان کند و رسما از سازمان ملی استاندارد بابت حل آن سپاسگزاری کرد؛ اما به خبرنگاران علاقه مند و پیگیر نیز قول داد در مصاحبه های اختصاصی یا نشستی جداگانه در خود انجمن صنایع گوشتی با سیاست درهای باز انجمن، پاسخگوی پرسش های آن ها در وادی خمیر مرغ یا تغییرات احتمالی نرخ فرآورده ها در نیمه دوم سال و نظایر این پرسش ها خواهد بود.
احتمال افزایش قیمت فرآورده های گوشتی که به ارزان ترین منبع پروتئین گوشتی دهک های متوسط به پایین در کشور شناخته می شود، از جمله احتمالاتی بود که افلاکی با استناد به تورم نرخ گوشت قرمز و سفید (مرغ) اعلام کرد و گفت: در نیمه دوم امسال احتمالا قیمت این فرآورده‌ها بین ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش پیدا می کند. وعده ای که خبرنگاران کنجکاو را به پرس و جوی اطلاعات دقیق تر از این امر متمایل کرد. تا افلاکی به گفتن این توضیح مختصر بسنده کند که ایران کشور تورمی بوده که طی ۱۵ سال گذشته به ویژه تا قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم تاثیرش را روی قیمت تمام شده محصولات مختلف و صنایع گذاشته است و اگر تولید کنندگان در یک سال هم بخواهند تحمل کنند و قیمت‌ شان را افزایش ندهند در سال‌های بعد باید قیمت خود را افزایش دهند تا بتوانند تولید را ادامه دهند. 


وی ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت گوشت قرمز و گوشت مرغ طی ماه‌های اخیر، درخواست افزایش قیمت ۱۰ تا ۱۲ درصدی به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان داده‌ شده تا بتوانیم در نیمه دوم امسال با قیمت‌های جدید محصولات خود را روانه بازار کنیم، اما اگر هر تولید کننده‌ای بتواند به مواد اولیه خود در یک بازه زمانی مشخص، با قیمت ثابتی دست پیدا کند، ترجیح می‌دهد قیمت محصول تولید شده‌اش را نیز برای حفظ مشتریان افزایش ندهد، اما اگر اینگونه نباشد چاره‌ای جز افزایش قیمت نیست.

با این وجود افلاکی از آنجا که موضوع نمایشگاه میتکس ۲۰۱۷ نیز هدف گیری بازارهای منطقه است، در پاسخ به پرسش های خبرنگاران که جویای تدابیر اتخاذ شده برای صادرات به بازارهای خارجی به ویژه کشورهای روسیه، قطر و ... بودند، گفت: درباره آخرین وضعیت صادرات فرآورده های گوشتی، ما تا قبل از سال ۹۴ صادرات چندانی در این زمینه نداشتیم، اما سال گذشته حدود ۴۰۳۰ تن انواع فرآورده گوشتی از کشور صادر شد که این عدد نسبت به سال ۹۴ که میزان صادرات حدود ۲۰۰۰ تن بوده تقریبا ۲ برابر شده و بیشترین حجم صادرات نیز به کشورهای آذربایجان، ارمنستان، کشورهای شمال آفریقا، افغانستان و مواردی جزیی هم به کشورهای اروپایی انجام می شود.

دبیر انجمن صنایع فرآورده های گوشتی کشور همچنین با بیان اینکه وارد شدن به بازار روسیه کار بسیار مشکلی است، افزود: آیین نامه های این کشور در زمینه واردات مواد غذایی بسیار مشکل است و چارچوب ما را محدود می کند. حدود دو سالی است که ما روی صادرات مستقیم به روسیه متمرکز هستیم، اما همانطور که اشاره شد این کار سختی است.

افلاکی اضافه کرد: با توجه به وضعیت منطقه و کشورهای منطقه خلیج فارس باید به سمت صادرات بیشتر حرکت کنیم و ببینیم که منطقه از نظر کمی و کیفی چه محصولی از ما می‌خواهد، چرا که ایران به عنوان یکی از کشورهای اسلامی می‌تواند مساله‌ صادرات با گواهی حلال را در بین کشورهای همسایه اسلامی رونق دهد که در این میان کشورهایی مانند امارات متحده عربی و قطر می‌توانند به عنوان مقاصد اصلی در نظر گرفته شوند.منبع: ایانا 
کد خبر 39fb99896f9c4b219eecd6ad89b07eae

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =