کشاورزی> مدیر مرکز همکاری‌های امور دام می‌گوید: قیمت تمام‌شده تولید شیرخام حداقل ۳۵۰ تومان بیشتر از نرخی است که توسط کارخانه‌ها از دامداران خریداری می‌شود.

محمدجواد وکیل‌گیلانی با اعلام این خبر گفت: طبق گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، تولید شیرخام در کشور حداقل یک‌هزار و ۵۷۰ تومان هزینه دربر دارد.

وی با اشاره به اینکه نه‌تنها نرخ مورد نظر به تصویب نرسید بلکه قیمت یک‌هزار و ۴۴۰ تومان برای هر کیلوگرم شیرخام تعیین شد، افزود: با این حساب، دامداران در فروش هر کیلوگرم از این محصول، دست‌کم ۳۵۰ تومان ضرر می‌کنند.

مدیر مرکز همکاری‌های امور دام خاطرنشان کرد: البته چنین محاسباتی بسیار خوشبینانه است، زیرا هم‌اکنون بیشتر کارخانه‌ها شیرخام را با قیمتی پایین‌تر از یک‌هزار و ۲۰۰ تومان خریداری می‌کنند.

به گفته وکیل‌گیلانی، کشورهای دنیا را نمی‌توان با ایران مقایسه کرد، زیرا آنها شرایط متفاوتی دارند؛ به‌عنوان مثال شیرخام در کانادا ٣٧ سنت قیمت دارد که به پول ایران حدود یک‌هزار و ۴۰۰ تومان می‌شود، این در حالی است که تأمین علوفه در آن سرزمین مانند ایران هزینه‌بر نیست، البته این موضوع در ارتباط با اروپا نیز صادق است. زیرا در حال حاضر قیمت این محصول به‌طور میانگین در این قاره یک‌هزار و ۲۰۰ تومان برای هر کیلوگرم است؛ قاره‌ای که به واسطه برخورداری از مراتع و علف‌زارهای وسیع، هزینه چندانی جهت تأمین خوراک نمی‌پردازد.

وی ادامه داد: بنابراین برخلاف ادعای برخی از کارشناسان، قیمت شیرخام در ایران نسبت به شرایط حال حاضر گران نیست، زیرا نظام دامداری کشور وابستگی شدیدی به خوراک دارد.

وکیل‌گیلانی معتقد است: تمام این اتفاق‌ها در حالی است که کشورهای اروپایی و آمریکایی، یارانه‌های قابل توجهی برای تولید لبنیات در نظر گرفته‌اند؛ بنابراین آنها هم از نظر علوفه دلگرم هستند و هم از لحاظ کمک‌هایی که دولت برای حمایت‌شان هزینه می‌کند.

منبع:ایانا
کد خبر 402902aab7384337b368708bd2ea359c

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمدی نیا ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۳
  0 1
  در سایر کشورها قیمت شیر براساس سه برابر قیمت جو می باشد و کاری است که سالها کارشناسی شده اما در کشورما حتی 1/5 برابر هم نیست لذا ضعیف ترین قشر دامداران می باشند که هیچ پناهگاهی ندارند و سایه سنگین سودهای بانکی و هزینه های افزایشی هر ساله تولید مکر انان را شکسته و فقط در حد حرف می باشد ایا کسی نیست در این مورد تحقیق کند گارخانه جات با رانت سو استفاده می کنند و بنوعی دوران جدیدی از برده داری را دامداران تچربه می نمایند
 • علیرضا ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  1 0
  قیمت تمام شده یک کیلو شیر خام به گفته دبیر انجمن صنایع لبنی 1100 تومان است .