تنور داغ تخلف‌های میلیاردی در تعدادی از نانوایی‌های فارس/ تراکنش‌های صوری برای ۱۵ درصد پاداش یارانه دولتی

با پیگیری رئیس منطقه ۳ سازمان و بازرس کل استان فارس، عملکرد دستگاه‌های متولی طرح هوشمندسازی یارانه نان مورد بررسی قرار گرفت و برخورد با تخلفات این بخش، در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، برخی نانوایی‌ها برای بهره مندی از  ۱۵ درصد یارانه دولتی، اقدام به ایجاد تراکنش‌های صوری در کارتخوان‌های خود کرده و سود صدها میلیونی در هر ماه نصیب خود می کنند.

با دستور رئیس منطقه ۳ سازمان و بازرس کل استان فارس، بازرسان این نهاد عالیه نظارتی با بازدید سرزده از نانوایی‌ها  نحوه عملکرد نانوایی ها و دستگاه‌های متولی طرح هوشمند سازی یارانه نان را بررسی کردند.

 بررسی و بازدیدهای سرزده بازرسی کل استان فارس، حاکی از تخلفات مالی در برخی نانوایی‌های فارس است.

آن گونه که بررسی بازرسان نشان می‌دهد برخی نانوایان با تراکنش های ساختگی در کارتخوان‌های هوشمند خود، میزان فروش نان را بسیار بیش از واقعیت نشان می دهند تا بدین طریق از پاداش ۱۵ درصدی یارانه دولتی به ازای فروش نان بهره مند شوند.

برآوردها حاکی از آن  است که  مجموع کل تراکنش های دستگاه های کارتخوان هوشمند در نانوایی‌های یاد شده، در مواردی بیش از ۷۰ درصد آن، غیرواقعی و صوری بوده و ده‌ها میلیارد ریال سود مازاد را عائد نانوایی‌های متخلف کرده است.

طبق  بررسی صورت گرفته، در طرح هوشمندسازی عرضه نان در دوماه خرداد و تیر، مجموع تراکنش‌های کارتخوان‌های هوشمند نصب شده در ۴۲ نانوایی متخلف ۳۴۲ میلیارد ریال بوده این در حالی است که احتمالا بیش از ۲۵۵ میلیارد ریال آن یعنی بالغ بر ۷۰درصد تراکنش ها، ساختگی و صوری بوده و در ازای این میزان تراکنش، نانی عرضه نشده است.

با احتساب پرداخت ۱۵درصد یارانه دولتی در قالب پاداش، نانوایی های متخلف از محل این تراکنش های ساختگی حدود ۳۷ میلیارد ریال سود نامتعارف را نصیب خود کرده و هزینه‌های دولت را بالا برده اند.

کاظم اکرمی رئیس منطقه ۳ سازمان و بازرس کل استان فارس با اشاره به تخلفات برخی نانوایی‌های استان گفت: دستور بررسی و برخورد با نانوایی های متخلف توسط دستگاه متولی صادر شده و مراتب طی شرحی به مراجع قضایی صالح نیز اعلام شده است.

وی با بیان اینکه عملکرد دستگاه های دولتی نیز  بررسی خواهد شد تاکید کرد: دستگاه های دولتی باید پاسخگو باشند و در صورت احراز کوتاهی در مورد آنها هم مطابق مقررات اقدام خواهد.

کد خبر 53293

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =