مواد غذایی> مهدی صادقی شاهدانی گفت: باید درنظر داشته باشیم که بحث موادغذایی و کالاهای اساسی برای جامعه ما بسیار مهم است چرا که نمی دانیم شرایط آینده چگونه رقم خواهد خورد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تراز ،مهدی صادقی شاهدانی رئیس دانشکده علوم اقتصادی دانشگاه امام صادق(ع) درباره ایرادات لایحه برنامه ششم توسعه به خبرنگار تراز گفت: پیشنهاد من این است که دولت در رابطه با بهبود بهره وری نیروی کار، سرمایه و سایر نهاده های غیر از انرژی و آب حتما بند مشخصی ر ا در دستور کار قراردهد.
وی افزود: اگرچه مدیریت بهره وری در لایحه ارائه شده به عنوان یک بند مورد توجه قرار گرفته است اما این بند آن قدر کلی است که مشخص نمی کند چه کسی باید عهده دار این مدیریت شده و منظور از این مدیریت کدام نوع از بهره وری است.
صادقی شاهدانی خاطرنشان کرد: سوال این است که منظور لایحه برنامه ششم از بهره وری، بهره وری نیروی کار یا بهره وری سرمایه است؟ 
وی تصریح کرد: این موضوعی است که باید در برنامه ششم به دقت مورد توجه قرار دهیم.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: اگر ما بهره وری عوامل تولیدمان را مورد توجه قرار ندهیم قدرت رقابت مان در صحنه جهانی کاهش یافته و آنطور که باید و شاید جایگاه خودمان را در بین بازارهای مختلف پیدا نمیکنیم. وقتی بهبود بهره وری در دستور کار قرار نگیرد هزینه تمام شده کالاهای تولیدی ما افزایش یافته و وقتی هزینه تمام شده افزایش یابد قیمت تمام شده کالاهای ما نیز بالا خواهد رفت.
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) افزود: در چنین شرایطی تولیدات داخلی ما نمی تواند با کالاهای وارداتی، رقابت کند. لذا سیاست توسعه واردات پررنگ شده و واردات به راحتی می تواند تولید داخل را کنار بزند.

وی تصریح کرد: این بند از لایحه یکی از بندهایی است که به شکل خاص و محدودی مورد توجه قرار گرفته و باید به صورت کامل  و با موضوعیت بهره وری نیروی کار و بحث سرمایه و سایر نهادهای تولید در لایحه برنامه ششم گنجانده می شد.

صادقی شاهدانی در ادامه بیان داشت: موضوع دیگری که به نظر می رسد در لایحه برنامه ششم مورد توجه قرار نگرفته بحث امنیت غذایی و تولید کالاهای اساسی است.
وی تصریح کرد: به هر حال باید درنظر داشته باشیم که بحث موادغذایی و کالاهای اساسی برای جامعه ما بسیار مهم است چرا که نمی دانیم شرایط آینده چگونه رقم خواهد خورد.
رئیس دانشکده علوم اقتصادی دانشگاه امام صادق(ع)  در خاتمه خاطرنشان کرد: اگر تهدیدهای خارجی وجود داشته باشد کشور درجهت تأمین کالاهای اساسی دچار مشکل می شود و وقتی که کالای اساسی را کشور نتواند تأمین کند امنیت غذایی مردم دچار مشکل می شود.
کد خبر 7cad9cc11bf74a16937cb427d7c9676e

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =