پزشکان در بررسی‌های خود دریافتند افرادی که در دوره میانسالی اضافه وزن دارند یا به چاقی مبتلا هستند نسبت به افرادی با میزان وزن معمولی یا پایین، کمتر در معرض ابتلا به زوال عقلی قرار دارند.

پزشکان اسپانیایی در مطالعه انجام گرفته روی حدود دو میلیون نفر مشاهده کردند: در یک دوره 15 ساله افراد چاق یا مبتلا به اضافه وزن در مقایسه با افرادی با وزن معمول 30 درصد کمتر احتمال دارد به زوال عقلی مبتلا شوند. همچنین افرادی با میزان وزن پایین در مقایسه با افرادی با وزن معمولی، 34 درصد بیشتر با خطر ابتلا به این بیماری روبرو بودند.

پزشکان اسپانیایی پس از بدست آوردن نتایج این تحقیق اظهار داشتند: در این مطالعه تنها رابطه بین چاقی و کاهش خطر ابتلا به زوال عقلی مشخص شد و ارتباط علت معلولی آن تایید نشده‌ است.

همچنین این محققان تاکید کردند: افراد نباید نتایج اولیه بدست آمده را قطعی فرض کنند و آن را مجوزی برای اضافه وزن و جلوگیری از ابتلا به زوال عقلی به حساب آورند؛ چرا که چاقی و اضافه وزن خود افزایش دهنده خطر مرگ زودهنگام در فرد می‌باشد.

به نقل از هلث‌دی نیوز، محققان اسپانیایی با بیان اینکه نتایج بدست آمده می‌تواند در ارائه روش درمانی جدید یا راه‌های پیشگیری از ابتلا به آلزایمر و دیگر انواع بیماری‌های زوال عقلی کمک کننده باشد، اظهار داشتند: لازم است بررسی‌های بیشتری انجام شود چرا که در مطالعه خود برای تایید این ارتباط توضیح و توجیه زیست شناختی مشاهده نکردیم.

منبع:ایسنا
کد خبر 7de11046b1ee4cc18e9b52604c82075b

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =