چاقی علاوه بر لطمه هایی که به سلامت فرد می زند برای جامعه نیز هزینه های اضافی در بر دارد.

هادی معیری نژاد-گرچه در بسیاری از کشورها چاقی یک امتیاز و حتی در بعضی از کشورها به طور سنتی یک معیار زیبایی شناخته می شود اما همین امتیاز سالانه تعدا د زیادی از افراد واجد امتیاز را راهی مراکز درمانی میکند.

پژوهشگران می گویند هزینه ای که چاقی در سطح دنیا بر دوش مردم و دولتها می گذارد به اندازه هزینه سیگار کشیدن و درگیری‌های مسلحانه است.

به نوشته بی بی سی ،بر اساس گزارشی که موسسه مک‌کینزی منتشر کرده هزینه جهانی چاقی را ۱.۳ تریلیون پوند یعنی ۲.۸ درصد کل فعالیت‌های اقتصادی در دنیاست.این گزارش تخمین زده که ۲.۱ میلیارد نفر در دنیا -سی درصد جمعیت جهان- اضافه وزن دارند یا از چاقی مفرط رنج می برند و این آمار تا سال ۲۰۳۰ به نیمی از جمعیت جهان افزایش خواهد یافت.

بر اساس این گزارش "هزینه گزاف مالی" چاقی رو به افزایش است و این هزینه شامل خدمات بهداشتی، غیبت از کار و افت بازده می شود.

این هزینه اکنون از هزینه اعتیاد به الکل و تغییر آب و هوای کره زمین بیشتر شده است.

در گزارش آمده که برای مقابله با "بحران" چاقی استراتژی هایی باید در نظر گرفته گرفته شود که با ابعاد این معضل تناسب داشته باشد.از این رو باید به اقداماتی روی آورد که کمتر به مسئولیت پذیری فردی وابسته‌اند.

به عقیده پژوهشگران، اقداماتی جزئی و اندک مفید نیستند و به سلسله اقداماتی نظام مند نیاز است.

از جمله این اقدامات به تغییر اندازه غذاهای بسته بندی و تحول در تولید و ارائه غذاهای آماده و فرآوری اشاره شده است.

این گزارش در نهایت به این جنع بندی رسیده که "مقابله با چاقی باید در ابعاد ملی و در سطح دولتها مد نظر قرار گیرد و راه حل معجزه آسایی برای آن وجود ندارد."

سازمان بهداشت جهانی چاقی را یکی از مهمترین عوامل مرگ ومیر در دنیا قلمداد می‌کند.

جدول زیر نشان دهنده کشورهایی با بیشترین در صد چاقی است؛


به گفته این سازمان، سالانه حدود سه و نیم میلیون نفر در دنیا بعلت چاقی جان خود را از دست می دهند و ۶۵ درصد جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می‌کنند که افزایش وزن و چاقی بیش از کم وزنی باعث مرگ می‌شود.

شمار افراد چاق در دنیا بیش از دو میلیارد نفر است بعلاوه تقریبا نیمی از موارد دیابت و یک چهارم موارد بیماریهای ایسکمیک قلب به اضافه وزن و چاقی نسبت داده می‌شود.

در ایران چاقی و چاقی شکمی در دهه گذشته سیر صعودی داشته و چاقی شکمی تا پنجاه درصد افزایش داشته است.

این جدول نشان دهنده کشورهایی با بیشترین در صد چاقی در کودکان است؛


یک سوم جمعیت ایران یعنی حدود ۲۵ میلیون نفر دارای اضافه وزن یا چاقی هستند که ۴۳ درصد آنان را مردان و ۵۷ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

در بین استانها استان تهران و مازندران چاق ترین و کرمان و سیستان لاغرترین استانهای ایران هستند.

ایران در رده بندی فوربس در مکان 77 ام از لحاظ چاقی قرار گرفته است و تقریبا 53 در صد ایرانیان بر اساس ارزیابی مجله فوربس اضافه وزن دارند.

کد خبر ebbd909f122c4a7e9f0c047be07910ab

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =