مواد غذایی> در حالی که رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان همچنان تاکید دارد که افزایش صادرات دام زنده و کاهش عرضه باعث گرانی گوشت در بازار مصرف شده است، معاون وزیر کشاورزی اعلام کرد که صادرات دام زنده و قیمت آن تغییر محسوسی نداشته و عامل اصلی نوسانات قیمت گوشت قرمز، حلقه‌های واسط تولید تا بازار این محصول هستند.

حسن رکنی اظهار کرد: قیمت گوشت قرمز در بازار وابسته به سیستم عرضه و تقاضاست و تغییرات و نوسانات قیمتی که طی ماه گذشته در سطح شهر به وجود آمد، هیچ ارتباطی به واحد‌های تولیدی ندارد.

گوسفند کیلویی 11 هزار تومان

وی افزود: قیمت دام زنده در واحد‌های تولیدی طی دو سال قبل تغییر محسوسی نکرده و همچنان حدود کیلویی 11 هزار تومان ثابت باقی مانده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام ادامه داد: نوسانات قیمتی که در بازار گوشت قرمز به وجود آمده به حلقه‌های واسط غیرضروری بر می‌گردد که گوشت قرمز را از تولید تا بازار مصرف دست به دست می‌کنند که باید اصلاحاتی در این سیستم انجام شود.

گوشت منجمد دولتی کیلویی 18 هزار و 500 تومان

رکنی با بیان این‌که قیمت دولتی گوشت قرمز منجمد کیلویی حدود 18 تا 18هزار و 500 تومان است که با حداقل سود در بازار شب عید توزیع خواهد شد، گفت: براساس برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی باید 30 میلیون راس از جمعیت دام زنده سبک کاهش پیدا کند که طی سال گذشته تنها یک میلیون راس دام زنده از طریق صادرات کاهش پیدا کرد و در دو ماهه اخیر که با نوسان قیمت در بازار مصرف مواجه بودیم صادرات دام زنده به طور کامل متوقف بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام تصریح کرد: حجم صادرات دام زنده نسبت به کل جمعیت دامی کمتر از دو درصد بوده است؛ بنابراین نمی‌تواند اثر قابل توجهی در عرضه گوشت قرمز داشته باشد، کما این‌که هم‌اکنون نیز دام زنده روی دست دامداران مانده و به بازارسانی و بازاریابی بیشتری نیاز دارد.

در پی نوسانات قیمت گوشت قرمز در بازار طی ماه گذشته، اظهارنظرهای متفاوتی در خصوص علل گرانی این محصول از سوی مسئولان مطرح شد؛ به گونه‌ای که یکی کاهش تولید و افزایش صادرات را مسبب این نوسانات می‌داند و دیگری دلالان و واسطه‌های بی‌شمار را دلیل افزایش قیمت اعلام می‌کند و مهم‌تر اینکه هنوز این نوسان قیمت اصلاح نشده و مصرف‌کنندگان از بازار این محصول متضرر می‌شوند.

منبع:ایسنا
کد خبر 83488377be0c4c8f869933f35a12f67c

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =